Lipavský se v Chorvatsku setkal se zástupci českých krajanů
Daruvar (Chorvatsko) 19. října (zvláštní zpravodajka ČTK) - Český ministr zahraničí Jan Lipavský se dnes setkal se zástupci české komunity v chorvatském Daruvaru, kde navštívil českou školu, školku a české kulturní centrum. Setkání se zúčastnili také velvyslankyně Chorvatska v České republice Liljana Pancirovová a český velvyslanec v Chorvatsku Milan Hovorka.
"Snažíme se udržet jazyk a kulturu," řekla novinářům ředitelka české základní školy Jana Amose Komenského v Daruvaru Marije Válková. "Máme i folklorní soubory, my jim říkáme holubička nebo holoubátka, a potom i dospělejší skupiny," dodala. Výuka veškerých předmětů vyjma cizích jazyků a chorvatštiny probíhá ve škole v češtině. O školu, v jejíž těsné blízkosti stojí také česká školka Ferdy Mravence, je poměrně velký zájem, otevírají se dvě první třídy a škola postupně přistavovala další prostory, uvedla ředitelka.
"Je to velmi příjemné, když se setkávám s krajanskými komunitami po celém světě a ta chorvatská je opravdu výjimečná... právě tím, jak žije na jednom místě," řekl Lipavský. Většina příslušníků české menšiny v Chorvatsku žije v Bjelovarskobilogorské župě východně od Záhřebu, kde leží také Daruvar, město s asi 13.000 obyvateli. Češi z nich tvoří necelých 20 procent.,
Česká menšina v Chorvatsku je nejaktivnější komunitou Čechů v zahraničí, prohlásila při besedě s Lipavským v českém kulturním centru chorvatská velvyslankyně v Praze a poděkovala za podporu od české vlády. Mnoho projektů může česká menšina realizovat díky podpoře českého ministerstva zahraničí, podotkl Vladimír Bílek, poslanec chorvatského parlamentu za českou a slovenskou národnostní menšinu. Mezi tyto projekty patří například letní jazyková škola v Poděbradech, které se mohou zúčastnit děti od páté třídy.
"Nemůžu říct, že je všechno růžové ... Někdy jsou ta menšinová práva trochu ohrožená," uvedl nicméně Bílek s tím, že v Chorvatsku sice existuje zákon o právech menšin, není ale vždy stoprocentně dodržovaný.
Českou komunitu v Chorvatsku tvoří potomci přistěhovalců, kteří do okolí Daruvaru přišli asi před 150 lety v dobách rakouského mocnářství. Dohromady v Chorvatsku žije asi 8000 Čechů, podotkl před cestou Lipavský.
V Chorvatsku lze nalézt také obci Končanica, která je zajímavá tím, že přes polovinu z jejích asi 1800 obyvatel tvoří právě chorvatští Češi, upozornil novináře tajemník Svazu Čechů v Chorvatsku Dalibor Kolár. V Končanici je stejně jako v Daruvaru česká škola.
agl ank
Švédsko tvrdí, že byl poškozen telekomunikační kabel s Estonskem
Stockholm 17. října (ČTK) - Švédský ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin oznámil, že byl poškozen telekomunikační kabel spojující Švédsko s Estonskem. Incident se zřejmě odehrál ve stejnou dobu, kdy byl 8. října poškozen podmořský plynovod a telekomunikační kabel spojující Finsko a Estonsko, dodal podle agentury Reuters ministr.
Kabel byl poškozen mimo teritoriální vody a výlučnou ekonomickou zónu Švédska, uvedl na tiskové konferenci Bohlin. Od té doby již začal opět fungovat.
"V tuto chvíli nemůžeme říci, co toto poškození způsobilo," řekl Bohlin. "Můžeme však říci, že toto poškození se odehrálo v podobnou dobu a ve fyzické blízkosti k poškození, které bylo dříve hlášeno na plynovodu mezi Estonskem a Finskem a telekomunikačním kabelu mezi Estonskem a Finskem, dodal.
Plynovod Balticconnector byl 8. října brzy ráno odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku a obavám z úniku plynu. Pokles tlaku zaznamenal finský provozovatel plynovodu Gasrid Finland v noci na neděli během bouře. Finská vláda poté potvrdila, že plynovod byl poškozen, stejně jako paralelní telekomunikační kabel.
Finský premiér Petteri Orpo prohlásil, že únik plynu byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem, vyšetřování je ale teprve na začátku. Vyšetřovatelé mimo jiné prověřují lodní dopravu v oblasti v době incidentu.
Hlavní vyšetřovatel Risto Lohi uvedl, že podle předběžných zjištění se zdá, že poškození způsobila spíše "mechanická síla" než exploze. Připustil přitom, že škody mohla způsobit například lodní kotva. Ředitel Finské bezpečnostní a zpravodajské služby Antti Pelttar odmítl říci, zda za případnou sabotáží může být Rusko. Zapojení státního aktéra však podle něj nelze vyloučit.
Plynovod Balticconnector je dlouhý 77 kilometrů a vede mezi finským městem Inkoo a estonským Paldiski. Plyn může proudit oběma směry v závislosti na tom, kde je větší poptávka. Opravy poškozeného potrubí potrvají nejméně pět měsíců, oznámili jeho provozovatelé, finská firma Gasgrid Finland a estonská Elering.
Loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy. Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Západní politici ruská obvinění odmítli a někteří naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. List The New York Times později napsal, že za sabotáží mohla být proukrajinská skupina. Také Kyjev ale jakékoli zapojení do věci odmítá.
ban jd