Švýcarská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 1,00 procenta
Curych 26. září (ČTK) - Švýcarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,00 procenta. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Vzhledem k tomu, že výrazně zvolňuje inflace, s dalším snižováním úroků počítá i do budoucna. V letošním roce je to už potřetí, co banka sáhla ke snížení základních sazeb.
Švýcarská měnová autorita jde stejnou cestou jako centrální banky v dalších zemích západního světa. Evropská centrální banka (ECB) v polovině září snížila depozitní sazbu o čtvrt bodu na 3,50 procenta, zatímco americká centrální banka (Fed) minulý týden svou základní sazbu snížila o půl bodu do pásma 4,75 až 5,00 procenta.
Základní úrok ve Švýcarsku je teď nejníže od začátku loňského roku. Snížení o čtvrt bodu je v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
"Další snížení základní sazby centrální banky může být v nadcházejících čtvrtletích nezbytné pro zajištění cenové stability ve střednědobém horizontu," uvedl na tiskové konferenci šéf centrální banky Thomas Jordan. Ten je ve funkci už 12 let a dnešní zasedání k měnové politice bylo jeho posledním.
Míra inflace ve Švýcarsku v srpnu zpomalila na 1,1 procenta a už 15 měsíců se drží v pásmu nula až dvě procenta, což je inflační cíl švýcarské centrální banky. Švýcaři v posledních letech nikdy neměli tak vysokou inflaci jako jiné evropské země, i za energetické krize inflace ve Švýcarsku dosáhla maxima 3,5 procenta, a to v srpnu 2022. Například v České republice se inflace na podzim téhož roku dostala na 18 procent.
Centrální banka snížila výhled inflace na příští rok na 0,6 procenta a na rok následující na 0,7 procenta. Dosud čekala inflaci 1,1 procenta, respektive 1,0 procenta. Na druhé čtvrtletí 2027 pak růst spotřebitelských cen odhaduje na 0,7 procenta. Odhad letošní inflace pak centrální banka snížila na 1,2 procenta, zatímco v červnu počítala na celý letošní rok s inflací 1,3 procenta.
Několik analytiků uvedlo, že s dalším snížením úroků ve Švýcarsku počítají letos v prosinci. Podle šéfa centrální banky to ale bude záviset na více okolnostech.
Kurz švýcarského franku po dnešním snížení sazeb nepatrně zpevnil a po poledni se měna prodávala zhruba za 1,0565 eura. Začátkem srpna se frank dostal k jednotné evropské měně na nejvyšší úroveň za devět let, což komplikuje situaci švýcarským exportérům.
spr
ČNB snížila úrokovou sazbu na 4,25 procenta, rozhodlo o tom šest členů rady
Praha 25. září (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Finanční trh snížení sazby o čtvrt bodu očekával, ve stejném rozsahu bankovní rada snížila sazbu i v srpnu. Koruna na rozhodnutí výrazněji nereagovala.
Pro rozhodnutí bankovní rady hlasovalo šest jejích členů. Jeden byl pro pokles sazeb o půl bodu na čtyři procenta. Rada zároveň potvrdila své odhodlání pokračovat v přísné měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě pohybovala poblíž dvouprocentního cíle centrální banky, vyplývá z prohlášení ČNB.
"Inflace se od začátku roku pohybuje poblíž našeho dvouprocentního cíle, v zemi tak přetrvává cenová stabilita. Boj s inflací ale nekončí. V dlouhodobém pohledu zůstává nastavení měnové politiky přísné," uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Aleš Michl. Proces snižování sazeb tak podle něj může být kdykoliv zastaven nebo přerušen. Česká ekonomika oživuje, ale pouze pozvolně, a nadále je pod svým potenciálem, dodal k ekonomické situaci ČR.
Argumentem ke snížení sazeb o půl bodu bylo podle Michla vyhodnocení výhledu inflace jako méně rizikového. "Naprostá většina rady se shodla na tom, že je potřeba opatrnost, inflace je stále nad naším inflačním cílem, jádrová inflace je zvýšená. Problémem je stále setrvačnost inflace ve službách," podotkl. Změny nálady na finančních trzích podle něj ČNB neovlivnily. "Nemáme žádný závazek, co uděláme příště, jaká bude sazba na konci roku. Rozhodneme se podle vyhodnocení nové prognózy a nových dat. Všechny možnosti si necháváme otevřené," poznamenal.
Bezprostřední reakce finančního trhu byla omezená, když koruna zůstala poblíž úrovně 25,10 Kč za euro, kde se nacházela už před zasedáním, řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vít Mikušek. "Snížení repo sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přišlo v souladu s očekáváním finančního trhu, neboť podporu pro takový krok naznačilo v uplynulých týdnech několik členů bankovní rady," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč.
ČNB využila prostoru ke snížení sazeb, který vytvořila letos výrazně nižší inflace, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Aktuálně se inflace nachází blízko dvouprocentního cíle a zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se u tohoto cíle neměla pohybovat i v příštím roce. Zároveň ČNB dala najevo, že nehodlá se snižováním sazeb zbytečně pospíchat, zvlášť ve světle negativních inflačních tendencí ve službách, podotkl.
Dnešní rozhodnutí ČNB snížit základní úrokovou sazbu o dalšího čtvrt procentního bodu nebude znamenat okamžité zlevnění hypoték, shodli se experti, které ČTK oslovila. "V současné chvíli jsou karty rozdány tak, že na trhu nevidím sílu, která by usilovala o nějaké snižování sazeb. O hypotéky je stále velký zájem, banky proto nic nenutí, aby sazby snižovaly," řekl ČTK analytik OVB Allfinanz Michael Opočenský.
Snižování úroků, k němuž ČNB přistoupila od počátku letošního roku, se podle Jáče v české ekonomice začne naplno projevovat až počínaje prvním čtvrtletím příštího roku. U hypoték podle něj navíc platí, že na jejich sazbách se projevuje nejen vývoj repo sazby ČNB, ale také vývoj dlouhodobějších úroků na kapitálovém trhu, konkrétně vývoj výnosů státních dluhopisů.
fd str rdo