Studie: Téměř veškerá ruská ropa se minulý měsíc prodala nad cenovým stropem
Kyjev 17. listopadu (ČTK) - Rusko minulý měsíc vyvezlo téměř všechny své dodávky ropy za cenu, která překračovala cenový strop stanovený skupinou vyspělých zemí G7, napsala ve čtvrtek s odvoláním na studii Kyjevské ekonomické školy (KSE) agentura Bloomberg. Označuje to za poslední známku toho, že západní sankce nedokážou omezit přístup Moskvy k financím pocházejícím z prodeje ropy.
Zmíněná studie KSE ukázala, že přes 99 procent ropy přepracované po moři se prodalo nad stropem 60 dolarů za barel, který loni stanovila skupina G7. Cena ropy, která se vyváží z hlavních ruských přístavů, podle ní v průměru dosáhla ceny 79,40 dolaru za barel.
Skupina vyspělých zemí G7 se loni dohodla na mechanismu, jak Rusku znemožnit prodej surovin na světových trzích, a tak mu zkomplikovat financování válečného tažení na Ukrajině. Protože úplný zákaz nákupu ruské ropy by poškodil i západní ekonomiky, dohodly se země G7 spolu s Austrálií a Evropskou unií, že ruskou ropu lze nakupovat při splnění stanovených podmínek. Tou hlavní je, že cena nepřekročí 60 dolarů za barel. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu.
V prvních měsících letošního roku pomohl strop omezit ruské příjmy z ropy, ale jeho účinnost se postupně snížila. Rusko se v posledních měsících více spoléhá na stínovou flotilu tankerů s nejasnými vlastníky a pojištěním, a své příjmy z ropy tak zvyšuje.
Země skupiny G7 na situaci reagují. USA sankcionovaly pět tankerů za porušení cenového stropu a napsaly společnostem po celém světě ohledně přibližně stovky plavidel, která mohla toto opatření porušit. Evropská unie rovněž podniká kroky, které společnostem ztíží prodej tankerů do stínové flotily.
Podle institutu KSE bylo v říjnu téměř 30 procent veškeré ruské ropy přepravené po moři pojištěno v zemích G7, EU či v jiném západním státě.
Lodní společnosti a pojistitelé musí od obchodníků obdržet potvrzení, že náklad splňuje cenový strop. Neexistuje však žádný reálný způsob, jak to kontrolovat, a je známo, že ceny ruské ropy již několik měsíců překračují stanovený strop, napsala Bloomberg.
"To znamená, že obchodníci s ropou a makléři pravděpodobně poskytují poskytovatelům služeb v zemích G7 a EU zfalšované informace o cenách," uvádí autoři studie.
lsk
Média: Tajemník ruské bezpečnostní rady nařídil přípravu mobilizace ekonomiky
Moskva 16. listopadu (ČTK) - Jeden z nejvlivnějších spolupracovníků ruského prezidenta Nikolaj Patrušev dnes nařídil gubernátorům ruských regionů a náčelníkům federálních úřadů, aby se připravovali na mobilizaci ekonomiky, napsal dnes server The Moscow Times a připomněl dřívější Patruševovy výzvy k soběstačnosti Ruska, připomínající Severní Koreu.
Tajemník prezidentské bezpečnostní rady Patrušev podle státní tiskové agentury TASS na poradě prohlásil, že je nezbytné "zajistit vytvoření mobilizačních plánů ekonomiky subjektů federace a komunálních zařízení". Nařídil také gubernátorům a federálním představitelům, aby osobně dohlíželi na splnění tohoto úkolu, a to spolu se zajištěním bezpečnosti objektů kritické infrastruktury, včetně jejich ochrany před útoky dronů.
The Moscow Times označily Patruševa za "jedno z nejradikálnějších 'jestřábů' na vrcholu ruského režimu a za hlavní hlásnou troubu spikleneckých teorií v Kremlu". Patrušev se podle listu důsledně zasazuje za prohloubení ekonomické izolace Ruska a za přechod k zajištění ruských potřeb vlastními silami po severokorejském vzoru.
Patrušev počátkem tohoto měsíce ostře kritizoval liberální reformy z 90. let minulého století, které podle něj vedly k "masové chudobě", vymírání populace, devastaci průmyslu a "bezmála k úplné ztrátě politické a ekonomické svrchovanosti". Ruské podnikatele současně šokoval návrhem ukončit "paralelní dovoz", který umožnil obnovit dodávky zahraničního zboží postižené sankcemi.
"Paralelní dovoz", jehož objem ruská banka Alfa-bank odhadla na 16 až 20 miliard dolarů ročně (asi 360 až 451 miliard Kč), už splnil svou roli a brání v rozvoji domácích inovací, tvrdil Patrušev. A přestože řízení ekonomiky nikdy nebylo pokládáno za jeho pravomoc, vládní úředníci si pospíšili s reakcí. Ministerstvo průmyslu a obchodu ohlásilo, že zvažuje zákaz dovozu některého spotřebního zboží, uvedl deník The Moscow Times a připomněl, že výzvy k zavedení "mobilizační ekonomiky" znějí od prvních měsíců války Ruska proti Ukrajině. O ekonomické mobilizaci hovořil například rektor petrohradské univerzity, na které Vladimir Putin v 90. letech obhájil svou kandidátskou práci, později označenou za téměř úplný plagiát.
Později ideu mobilizační ekonomiky kritizovala šéfka ústřední banky Elvira Nabiullinová. Argumentovala, že strukturální transformace může uspět pouze v tržní ekonomice.
msk ank