Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Cena emisních povolenek v EU kvůli útlumu v průmyslu klesla pod 72 eur za tunu

 EU burzy energie ovzduší povolenky ceny
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 5. prosince 2023 (ČTK) - Cena emisních povolenek v Evropské unii zrychluje pokles, dnes po poledni ztrácela zhruba pět procent pod 72 eur (1755 Kč) za tunu. Nachází se tak nejníže za více než rok, ukazují statistiky. Na pokles ceny má podle analytiků vliv slabá poptávka kvůli problémům v průmyslu a také pokles cen zemního plynu. Letos na jaře se cena povolenek dostala na rekordních zhruba 105 eur za tunu. Nejnovější data o vývoji průmyslu v eurozóně ukázala, že aktivita v tomto sektoru se podle indexu nákupních manažerů (PMI) SP Global v listopadu sedmnáctým měsícem v řadě snižovala. Z osmi zkoumaných zemí bylo v pásmu poklesu šest. Nejhorší je situace v Rakousku, Německu a ve Francii, i když tempo útlumu tam proti předchozím měsícům trochu polevilo. Mírnější útlum aktivity v průmyslu registruje také Nizozemsko a Španělsko, naopak v Itálii se pokles aktivity v továrnách ještě prohloubil. Vývoj cen emisních povolenek ovlivňuje i situace na trhu se zemním plynem. Jeho velkoobchodní cena ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes odpoledne vykazovala pokles o 3,5 procenta na 38,70 eura za megawatthodinu (MWh). Přetrvávající nízká poptávka tak umožnila zemím EU na začátku zimního období udržovat vysokou úroveň zásob. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující. Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem EU pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise. Před deseti lety se cena emisních povolenek v EU pohybovala od pěti do sedmi eur za tunu, výrazněji zvyšovat se začala až v roce 2017. Tehdy se zhruba z pěti eur dostala do poloviny roku 2019 asi na 25 eur, než na začátku pandemie covidu-19 na jaře roku 2020 klesla pod 15 eur za tunu. Už v létě téhož roku ale byla nad 27 eury a do konce roku 2021 se v rychlém sledu vyšplhala nad 70 eur za tunu. V loňském roce pak cena kolísala v širokém pásmu zhruba od 65 do 98 eur za tunu. Slabší zatím v Evropě zůstává také poptávka po elektřině, na čemž se toho patrně moc nezmění ani v příštím roce, předpovídá ratingová agentura Moody's ve výhledu pro šest hlavních trhů v Evropě. Přičítá to zejména rostoucímu podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, což by spolu s dostupností jaderných zdrojů mělo dál působit na snížení výroby energie z fosilních paliv. Spotřeba se přitom na úrovně z doby před loňskou energetickou krizí patrně nevrátí dříve než v roce 2026, uvedla s odkazem na zprávu Moody's agentura Reuters.
Klíčová slova - EU - burzy - energie - ovzduší - povolenky - ceny -
Moody's také očekává, že v příštím roce spotřeba elektřiny v evropských zemích vzroste pouze o 1,5 procenta. Zdůvodňuje to slabou výrobou v průmyslu, růstem energetické účinnosti a zmírněním prudkých výkyvů počasí. Průmysl v celé Evropě loni kvůli výraznému růstu cen snížil poptávku po elektřině. Za růstem cen byly částečně dopady války na Ukrajině, protože Rusko po zahájení invaze omezilo dodávky plynu. V té době se francouzské jaderné elektrárny zároveň potýkaly s výpadky. Loni se poptávka po emisních povolenkách v evropském elektrárenském sektoru zvýšila právě proto, že omezení dodávek zemního plynu z Ruska vedlo k nárůstu výroby energie z uhlí. Taková výroba vytváří zhruba dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce energie z plynu, takže vyžaduje i více emisních povolenek. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Energie (ene) - Burzy komoditní (buk) - Životní prostředí (ekl) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023120504225|508090. Vydána 05.12.2023 15:13:17. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Cena emisních povolenek v EU kvůli útlumu v průmyslu klesla pod 72 eur za tunu


BBC: Zkratka, která zachycuje otřesný osud mnohých dětí v Pásmu Gazy
V Praze vystaví díla uměleckého řemesla 16. a 17. století z českých sbírek
Ředitelem Památníku národního písemnictví bude od 1. ledna Michal Stehlík
ČNB vydává pamětní minci k 300. výročí úmrtí architekta Santiniho
Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny ze stabilního na negativní

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.