Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 45 procent

 Turecko hospodářství finance sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:Birol Dincer
Ankara 25. ledna (ČTK) - Turecká centrální banka dnes podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 2,5 procentního bodu na 45 procent. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky ve snaze dostat pod kontrolu inflaci. Turecko má nyní zdaleka nejvyšší inflaci v Evropě, která se blíží 65 procentům. Výrazně vyšší než v jiných evropských zemích má také úroky. Dnešní zvýšení základní sazby je osmé v řadě. Centrální banka ale naznačila, že jeden z nejdelších cyklů zpřísňování měnové politiky v historii už se blíží ke konci. Míra inflace v Turecku se v prosinci meziročně zvýšila na 64,8 procenta z listopadových 62 procent. Turecká lira se tento měsíc dostala na další minimum vůči americkému dolaru a poprvé překonala hranici 30 lir za USD. "Výbor soudí, že současná úroveň základní úrokové sazby bude zachována, dokud nedojde k výraznému poklesu základního trendu měsíční inflace a dokud se inflační očekávání nesblíží s předpokládaným rozmezím prognózy," uvedla dnes centrální banka. Pozornost se nyní soustředí na to, co se bude dít dál. Velké zahraniční banky se rozcházejí v názorech na to, jak dlouho mohou sazby zůstat na úrovni, která je pro spotřebitele a mnohé podniky velmi zatěžující. Americké investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs vidí začátek uvolňování měnové politiky ve druhé polovině roku, banka JPMorgan Chase Co předpovídá mnohem delší pauzu ve změnách sazeb.
Klíčová slova - Turecko - hospodářství - finance - sazby -
Tvůrci měnové politiky odhadují, že míra inflace v Turecku bude v příštích měsících kulminovat na 75 procentech. Na konci roku by podle nich mohla klesnout ke 36 procentům. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2024012504010|508678. Vydána 25.01.2024 12:37:51. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 45 procent


Británie dlouhodobě zapůjčí Ghaně korunovační klenoty odvezené v éře kolonií
Průzkum: S překážkami na trhu EU se setkává 29,8 procenta českých firem
Knihobot loni dosáhl tržeb ve výši 301 milionu korun, více než v předchozím roce
Stanjura: Vláda by do voleb neměla stanovovat termín zavedení eura
Průzkum: Češi mají největší obavy o zdraví, preventivní kontroly zanedbávají

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.