+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Šéfové Mossadu a CIA se setkali s katarským premiérem kvůli dohodě o rukojmích

 Katar Izrael USA Palestina diplomacie rozvědky boje
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Reuters 9. listopadu (ČTK) - Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea a katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes v Dauhá projednávali parametry dohody o propuštění rukojmích, které ozbrojenci z Hamásu unesli při útoku ze 7. října na Izrael. Řešili také humanitární pauzu v izraelském bombardování Pásma Gazy, které Izrael podniká v reakci za masakr 1400 lidí. Agentuře Reuters to sdělil její informovaný zdroj. Výhodou trojstranného setkání bylo, že se všechny tři strany sešly u jednoho stolu v reálném čase, aby se proces urychlil, uvedl zdroj. Součástí rozhovorů byla podle něj také diskuse o povolení dovozu pohonných hmot do Gazy, které by sloužily k humanitárním účelům. Provoz na hraničním přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy byl obnoven 21. října, nefunguje však každý den a obyvatelé Pásma Gazy podle humanitárních organizací pomoc zoufale potřebují. Přes přechod dosud přejelo více než 560 nákladních vozů s pomocí. Dodávky ale neobsahovaly pohonné hmoty neboť Izrael tvrdí, že by se jich mohl zmocnit Hamás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že nepřistoupí k humanitárnímu příměří nebo pauzám, dokud Hamás nepropustí rukojmí, které unesl 7. října. Hamás podle odhadů Bílého domu drží asi 180 rukojmích, dalších 40 Palestinský islámský džihád a zbytek další radikální organizace v Pásmu Gazy. Rozhovory se týkaly propuštění deseti až 15 rukojmích výměnou za jednodenní či dvoudenní humanitární přestávku ve válce, řekl zdroj Reuters. Výsledek jednání v Kataru, kde sídlí několik politických vůdců Hamásu, však nebyl jasný, podotkl Reuters. Katarští představitelé vedou snahy o zprostředkování dohody mezi Hamásem a izraelskými představiteli o propuštění rukojmích již od počátku konfliktu. Jeruzalémské brigády, ozbrojené křídlo islámského džihádu, dnes podle agentury AFP zveřejnily video s dvěma izraelskými rukojmími, ženou a chlapcem, které jsou prý připravené propustit, jakmile budou platit "příslušná opatření". Není jasné, zda opatřeními měl mluvčí Jeruzalémských brigád na mysli dočasnou pauzu v bojích nebo jiné okolnosti.
Klíčová slova - Katar - Izrael - USA - Palestina - diplomacie - rozvědky - boje -
Při izraelském ostřelování Pásma Gazy zemřelo od 7. října přes 10.800 Palestinců, včetně více než 4400 dětí, uvedly ve dnes úřady spravované hnutím Hamás. Tyto údaje z válečné zóny nelze nezávisle ověřit. vdv ban jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023110907385|507846. Vydána 09.11.2023 17:52:04. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Pokles inflace v Polsku podle šéfa centrální banky zpomalí
Slovácké muzeum otevřelo výstavu artefaktů nalezených za pomoci detektorů kovů
Podnikatelé Tykač a Holeček založili nadaci, která bude podporovat školu CEVRO
Šestici největších bank v ČR klesly meziročně zisky o 1,3 mld. na 57,1 mld. Kč
Americké firmě Apple znovu hrozí, že bude muset Irsku vrátit 13 miliard eur

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.