+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Žatec věří v zápis na seznam UNESCO, připravuje se na turisty

 ČR památky pěstování chmel Žatec UNESCO
Památkáři představili 4. února 2021 na zámku v Krásném Březně v Ústí nad Labem výstavu s názvem Piva džbán bude dán, až bude chmel očesán. Ukazuje historické sušárny chmele na Žatecku. Kredit: ČTK / Zavoral Libor
Žatec (Lounsko) 9. září (ČTK) - Město Žatec na Lounsku pevně věří v zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozhodne o něm výbor za týden na svém zasedání v Rijádu v Saúdské Arábii. Příběh chmele považují tvůrci nominace, kterou museli upravit, za světově jedinečný. Nominován je Žatec a krajina žateckého chmele. Město počítá s možným přílivem turistů, například parkoviště pro zájezdové autobusy už je u Chrámu chmele a piva. Povědomí o chmelařském dědictví se mezi místními daří rozšiřovat. Cesta k nominaci na prestižní seznam trvala řadu let. Nápad se zrodil v hlavě patriotů a nadšenců, kteří toužili zachovat chmelařské památky pro budoucí generace. 'S myšlenkou zachránit autenticitu chmelových skladů přišel místní spolek Chmelobrana. V roce 2007 bylo město a památky spojené se zpracováním chmele zapsány na tzv. Indikativní seznam ČR a rozjela se příprava dokumentace,' řekl ČTK ředitel Chrámu chmele a piva Jaroslav Špička. Nominaci výbor uznal jako zajímavé téma, které není na seznamu zastoupeno, ale vrátil ji ČR k přepracování. 'Úkolem bylo, aby se v dokumentaci odrazil celý příběh chmele, tedy nejen jeho zpracování, ale i pěstování v okolní krajině,' uvedla koordinátorka přípravy Olga Bukovičová, která bude přímo na zasedání v Rijádu. Výjimečná světová hodnota spočívá v krajině, kterou ovlivnilo pěstování chmele, urbanismu, který zahrnuje městskou památkovou rezervaci Žatec, Pražské předměstí či vesnici se zámkem Stekník, která se nachází uprostřed chmelnic. V lednu 2021 odeslala ČR přepracovanou nominaci. 'No a teď už jsme před položením té třešničky na dort, která zvýší prestiž nejen Žatce a Ústeckého kraje ale i celé České republiky,' řekl ČTK starosta Radim Laibl (ANO). 'Těšíme se a věříme. Jsme přesvědčeni o tom, že po letech, která jsme tomu obětovali, to dobře dopadne,' dodal. 'Na druhou stranu už řešíme praktické věci, jako jsou parkoviště, ubytovací kapacity, restaurace. Určité pochybnosti, zda je město připraveno na možný příliv turistů, tu jsou,' přiznal starosta. Přínosy od možného zápisu podle místních převažují nad negativy. Ve městě se v posledních týdnech otevřelo několik restaurací, které byly řadu let mimo provoz. 'Může to souviset s blížícím se rozhodováním,' podotkl starosta. I podle Špičky už drobné kroky ze strany podnikatelů jsou ve městě vidět a užitek z nich mají i místní. Nutné je podle Laibla přizpůsobení podnikatelů, protože v současnosti třeba není možné všude platit kartou. Město proto již připravuje workshop, kde představí, jaké projekty se nabízejí v souvislosti se zápisem.
Klíčová slova - ČR - památky - pěstování - chmel - Žatec - UNESCO -
Podporovat chce radnice nadále majitele historických budov. Ze zvláštního fondu jim přispívá na opravy objektů, které ani nemusí být kulturními památkami. 'Postupně se nám daří majitele přesvědčovat. Dneska, když se koukám z okna radnice na náměstí, tak jsou všechny nemovitosti opravené,' řekl starosta města, které si zahrálo v řadě historických filmů. Kulis v podobě zničených objektů i v souvislosti se snahou o zápis na UNESCO v posledních letech výrazně ubylo. fir hj
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Zemědělství (zem). ID zprávy: T2023090703277|507058. Vydána 09.09.2023 7:30:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Lehounké mince ze zlata dovolují chudým obyvatelům pásma Gazy zakládat si úspory
The Guardian: Dánka pracovala v módním marketingu, v 63 letech je z ní modelka
Reuters: Britská banka Barclays plánuje propustit 400 lidí
CIA zkouší zlákat ruské úředníky, ve videu hovoří o pravdě a svědomí
Argentina má podle soudu vyplatit miliardy menšinovým akcionářům YPF

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.