+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Moody's zlepšila výhled ratingu Itálie, zvýšila rating Portugalska

Řím/Lisabon 18. listopadu (ČTK) - Ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z negativního na stabilní. Signalizovala tak, že se v dohledné době nechystá úvěrový rating zhoršit. Zároveň potvrdila ratingovou známku Itálie na dosavadní úrovni Baa3, tedy jeden stupeň nad spekulativním pásmem. Moody's rovněž oznámila, že zlepšila ratingovou známku Portugalska, a to o dva stupně na úroveň A3. Většina analytiků předpokládala, že Moody's ponechá v případě Itálie ratingovou známku i výhled beze změny. Zlepšení výhledu tak představuje nečekanou podporu pro vládu premiérky Giorgii Meloniové, uvedla agentura Reuters. Itálie je za Německem a Francií třetí největší ekonomikou eurozóny. Moody's výhled ratingu Itálie zhoršila na negativní loni v srpnu po pádu vlády premiéra Maria Draghiho uprostřed energetické krize. "Rozhodnutí změnit výhled z negativního na stabilní odráží stabilizaci vyhlídek pro ekonomickou sílu země, zdraví jejího bankovních sektoru a dynamiku vládního dluhu," uvedla nyní ratingová agentura. Italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti rozhodnutí Moody's přivítal. "Je to potvrzení, že navzdory mnoha obtížím pracujeme dobře pro budoucnost Itálie," uvedl. Zlepšení ratingové známky Portugalska zdůvodnila Moody's příznivými dopady hospodářských a rozpočtových reforem, poklesem zadlužení v soukromém sektoru a pokračujícím posilováním bankovního sektoru. Zlepšení ratingu nezabránila ani současná politická krize v Portugalsku, upozornila agentura Reuters. Portugalský premiér António Costa minulý týden podal demisi kvůli vyšetřování údajných případů korupce, které se týkají lithiových dolů a dalších průmyslových projektů. Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa následně oznámil, že v zemi se 10. března uskuteční předčasné parlamentní volby. Moody's uvedla, že portugalským institucím se podle všeho daří tuto krizi řešit "efektivním a transparentním způsobem". Varovala nicméně, že déletrvající období politické nejistoty by mohlo negativně ovlivnit ekonomickou aktivitu a způsobit prohloubení rozpočtového schodku.
Klíčová slova - Itálie - Portugalsko - EU - hospodářství - finance - vláda - rating - Moody's -
Podle portugalského ministra financí Fernanda Mediny zlepšení ratingu potvrzuje, že základy ekonomiky jsou silné a že Portugalsko patří mezi země s "nejvyšší úvěrovou kvalitou a největší mezinárodní kredibilitou. "Je nezbytné, abychom zajistili, že to tak zůstane," prohlásil ministr. Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček, má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. pmh spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023111802964|507964. Vydána 18.11.2023 15:17:55. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Firmy kvůli antisemitismu pozastavují reklamu na síti X, Musk chystá žalobu
Agentura Moody's zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie na stabilní
Prodejci: Vánoční ozdoby letos Češi začali nakupovat později než loni
V Uherském Hradišti se uskuteční pátý ročník Slováckého koštu slivovice
Průzkum: Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.