Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Britská vláda plánuje největší expanzi výroby elektřiny z jádra za 70 let

 Británie energie vláda jaderná
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 11. ledna (ČTK) - Britská vláda oznámila plány na výstavbu nové velké jaderné elektrárny, a to navzdory obavám ze zpoždění stávajících projektů. Podle vlády má být nová elektrárna největším rozšířením tohoto odvětví za posledních 70 let a do roku 2050 má zvýšit dodávky energie čtyřnásobně. Díky tomu se sníží závislost na dodávkách ze zahraničí, uvedl server zpravodajské televize BBC. Vládní plán civilní jaderné energetiky má posílit energetickou nezávislost Británie. Má za cíl prozkoumat novou lokalitu pro další jadernou elektrárnu za 30 miliard liber (860 miliard Kč) o velikosti a rozsahu elektrárny Hinkley Point, která je ve výstavbě, nebo plánované elektrárny Sizewell. Zdroje z odvětví BBC řekly, že mezi kandidáty na výstavbu nového reaktoru je oblast, kde se nacházela bývalá jaderná elektrárna Wylfa na severozápadním pobřeží Walesu a Moorside na severozápadě Anglie, kde již byla elektrárna jednou v plánu. Zpráva však vyvolává i obavy. Jaderné projekty z poslední doby provázela zpoždění, překračování nákladů a v případě projektu Sizewell C také přetrvávající odpor místních obyvatel. Vláda nyní na projekt Sizewell C vyčlenila více než jednu miliardu liber, původně přitom měla poskytnout 700 milionů liber. Jaderná energie v současnosti zajišťuje přibližně 15 procent britské elektřiny. Mnoho stárnoucích reaktorů v zemi má být ale v příštím desetiletí vyřazeno v provozu. Pokrok však může být pomalý, od plánování do uvedení do provozu může uplynout téměř 20 let. Jen konzultace kolem elektrárny Sizewell trvaly deset let. Většina stavebních prací ještě nezačala a proti projektu je stále silný odpor místních obyvatel.
Klíčová slova - Británie - energie - vláda - jaderná -
Vláda doufá, že tyto problémy vyřeší zefektivnění výstavby nových elektráren. Předpokládá, že zavedením účinnější regulace bude schopna urychlit výstavbu nových jaderných elektráren. irl mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Energie (ene) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol). ID zprávy: T2024011106077|508542. Vydána 11.01.2024 17:11:22. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Britská vláda plánuje největší expanzi výroby elektřiny z jádra za 70 let


Česko a Sasko podepsaly memorandum o vodíkové spolupráci, chtějí spojit sítě
Podmínky v běloruských vězeních jsou v zimě trýznivé, popsali političtí vězni
MF v první letošní aukci prodalo státní dluhopisy za 17,2 miliardy korun
Inflace v prosinci zvolnila na 6,9 pct., příští rok se čeká výrazný pokles
Vědec: Zemědělství není příčinou změny klimatu, oteplování ho ohrožuje

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.