Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

TASS: Gazprom Export se kvůli české firmě NET4GAS obrátil na arbitrážní soud

Moskva/Praha 6. února (ČTK) - Ruská společnost Gazprom Export požádala arbitrážní soud v Petrohradě o zahájení řízení v souvislosti s českou firmou NET4GAS, která v České republice provozuje přepravní soustavu pro zemní plyn. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS, která se odvolává na spisy arbitrážních případů. Podrobnosti podle ní nejsou k dispozici. Společnost NET4GAS uvedla, že oficiální informaci k řízení ještě nedostala, a proto se k ní zatím nevyjádří.
Gazprom společnosti NET4GAS neplatí od sklonku roku 2022. Ruský kolos si v minulosti pronajal plynovody na českém území, aby jimi mohl dodávat plyn z potrubí Nord Stream ze severu Německa do jeho jižní části, do Rakouska, Itálie a na Slovensko...
Společnost NET4GAS začátkem loňského roku uvedla, že neobdržela poslední měsíční platby od svého hlavního ruského partnera, které jí náležely na základě smluv s touto firmou. Její název tehdy neuvedla. Důvody, proč ruský dodavatel za přepravní kapacity plynu přestal platit, firma podle svých slov tehdy zjišťovala. Český provozovatel plynovodů také tehdy oznámil, že jednání s ruskou společností byla neúspěšná a že se proti ní rozhodl zahájit arbitráž, podotkl TASS. "NET4GAS v médiích zaznamenal zprávu, že proti němu společnost Gazprom Export zahájila řízení v Ruské federaci. V tuto chvíli nemáme o této věci žádnou oficiální informaci, a nemůžeme se k ní proto jakkoliv vyjádřit," řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí společnosti Vojtěch Meravý. NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v Česku; provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. V prosinci loňského roku dokončil státní podnik ČEPS nákup a převzetí zadlužené firmy NET4GAS Holdings, kterou do té doby napůl vlastnilo konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 začala Evropa ještě více snižovat dovoz ruského plynu. Předloni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy podmořský plynovod Nord Stream 1, kterým Rusko posílalo plyn do Německa a dál do Evropy, a také čerstvě dokončený plynovod Nord Stream 2, kterým další plyn Rusko plánovalo posílat.
Klíčová slova - Rusko - ČR - plyn - obchod - soud - firmy - Gazprom - NET4GAS -
"Gazprom společnosti NET4GAS neplatí od sklonku roku 2022. Ruský kolos si v minulosti pronajal plynovody na českém území, aby jimi mohl dodávat plyn z potrubí Nord Stream ze severu Německa do jeho jižní části, do Rakouska, Itálie a na Slovensko," uvedl tento týden hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Po zničení plynovodů Nord Stream Gazprom podle něj evidentně neviděl důvod, proč by měl firmě NET4GAS dál platit za pronajatou plynovodní kapacitu. "Jenže podle české strany platbu ukončil dříve, než právoplatně mohl," dodal Kovanda. sip ipl spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Energie (ene) - Suroviny, nerosty (sur) - Obchod (obo) - Kriminalita a právo (zak) - Bohemika (bos) - Firmy (efm). ID zprávy: T2024020604996|508810. Vydána 06.02.2024 15:02:31. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

TASS: Gazprom Export se kvůli české firmě NET4GAS obrátil na arbitrážní soud


Banka JPMorgan Chase plánuje jednu z největších expanzí poboček za několik let
Festival Smetanovské dny v Plzni letos připomene 200 let od Smetanova narození
Strany chtějí jednat o názvu partnerství místo manželství pro všechny
Čínské akcie prudce zpevnily, spekuluje se o chystané vládní pomoci trhům
V roce 2016 tvořila kyberkriminalita dvě procenta trestné činnosti, loni 11 pct

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.