Výstava v pražském Mánesu ukáže kopie slavných renesančních děl
Praha 1. března (ČTK) - V pražském Mánesu bude ode dneška přístupná výstava Mistři renesance. Zájemcům nabídne repliky čtyř desítek slavných uměleckých děl ze světových muzeí a galerií. Ti, kdo nechtějí cestovat do Florencie, Benátek, Milána, Říma, Londýna či Paříže a netouží vidět ikonická díla v jejich originální kráse, mohou vidět jejich kopie v Praze do 30. května.
Výstava ukáže slavnou Monu Lisu od Leonarda da Vinciho nebo jeho Poslední večeři. Za jednu z nejslavnějších soch se považuje socha Davida od Michelangela Buonarrotiho. Originál vyřezaný z jediného bloku mramoru je ve Florencii od roku 1873 a dílo se označuje za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla.
Jedním z nejznámějších obrazů italské renesance je také Sixtinská madona Raffaela Santiho, z něhož především turisté znají dvě znuděné figurky andílků na spodním okraji obrazu, které se jako samostatné motivy objevují jako plakáty, pohlednice, poštovní známky, na šálcích, dekoracích nebo jako potisk na tričkách.
Výstava zblízka ukáže i nejznámější motiv ze stropní fresky vatikánské Sixtinské kaple, kde Buonarroti ztvárnil Stvoření Adama, okamžik, kdy se Bůh stvořitel chystá dát Adamovi, prvnímu člověku, život a ducha dotekem. Za milník v dějinách umění se považuje Zrození Venuše Sandra Botticelliho, první ženský akt téměř v životní velikosti. Kdo nepojede za originálem do slavné galerie Uffizi ve Florencii, uvidí kopii díla v Mánesu.
Kromě děl, která jsou veřejně přístupná v muzeích, nabídne výstava i repliky obrazů uzavřených v soukromých sbírkách. Pořadatelé slibují třeba repliku Leonardova díla Salvator Mundi zobrazující Ježíše Krista jako Spasitele. Obraz se v roce 2017 prodal za 450 milionů dolarů zřejmě do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.
Výstava Mistři renesance je otevřena ve všední dny od 09:00 do 20:00 kromě dnešního dne, kdy je kvůli vernisáži otevřeno jen do 17:00. O víkendech a o svátcích bude otevřeno od 10:00 do 21:00. Základní vstupné stojí 380 korun, studenti a senioři zaplatí 320 korun, rodina se dvěma dětmi 990 korun a se třemi dětmi 1090 korun.
hrm rdo
Čínský prominentní bankéř, kterého pokládali za zmizelého, spolupracuje s úřady
Peking 27. února (ČTK) - Jeden z předních čínských bankéřů, miliardář Pao Fan, kterého pokládali za zmizelého, spolupracuje při vyšetřování s úřady. Uvedla to jeho domovská banka China Renaissance, která zmizení svého předsedy a výkonného ředitele ohlásila před dvěma týdny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
Pao se řadí k významným zprostředkovatelům obchodů v Číně, mezi jeho klienty patří mimo jiné alternativní taxislužba Didi či firma na rozvážku jídla Meituan. Po jeho zmizení akcie banky klesly, dnes zpevňují. Domnělé zmizení bankéře obnovilo obavy ohledně možného dalšího pronásledování vlivných osobností v oblasti finančnictví a moderních technologií čínskými úřady.
"Představenstvo se dozvědělo, že Pao v současné době spolupracuje při vyšetřování, které vedou některé úřady v Čínské lidové republice," uvedla banka ve zprávě pro hongkongskou akciovou burzu. "Společnost bude řádně spolupracovat a pomáhat s jakýmkoli zákonným požadavkem příslušných orgánů," dodala. Bylo to poprvé, co o spolupráci informovala. Neuvedla přitom, kde se Pao zdržuje ani žádné další podrobnosti o vyšetřování.
BBC v souvislosti s touto kauzou připomíná regulační zásahy čínských úřadů proti technologickým firmám a také protikorupční kampaň prezidenta Si Ťin-pchinga. Koncem roku 2020 zmizel na tři měsíce z očí veřejnosti také zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma, který se předtím kriticky vyjádřil k regulaci.
V roce 2015 na několik dní zmizel šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International Kuo Kuang-čchang, známý jako "čínský Warren Buffett". Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.
Pao je považován za klíčovou figuru v odvětví čínských technologických firem. Uskutečnil mnoho obchodů, které zformovaly tamní spotřebitelskou ekonomiku na internetu. Společnost China Renaissance založil v roce 2005 po své kariéře v bankách Morgan Stanley a Credit Suisse. V roce 2018 Pao napsal, že jeho společnost měla co do činění se 70 procenty internetových společností známých čínské veřejnosti.
lsk spr