S rekordní vyvolávací cenou 200 mil. Kč se bude dražit Kokoschkův obraz
Praha 9. února (ČTK) - S vyvolávací cenou 200 milionů korun půjde v březnu do aukce obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok). ČTK to dnes za pořádající aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery sdělila Kateřina Sokolová. Malíř se na něm vyobrazil se svou někdejší milenkou Almou Mahlerovou. S tak vysokou cenou nebylo ještě umělecké dílo na aukci v ČR nabízeno a vyvolávací cena o desítky milionů korun přesahuje i aktuální rekord tuzemského aukčního žebříčku. Od loňska ho drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se prodal za 123,6 milionu korun.
Aukce, která nabídne rekordního Kokoschku, se uskuteční 19. března. Předaukční výstava, která bude otevřena každý den od 18. února až do doby konání aukce, bude čítat jen 52 vybraných položek. Podle pořadatele mají vysoký sběratelský a investiční potenciál a jejich vyvolávací cena začíná na 100.000 korunách. Celková vyvolávací cena nabízených aukčních položek bude činit 365 milionů korun.
Obraz Žena a otrok z roku 1920 představuje bývalou Kokoschkovu přítelkyni Almu Mahlerovou jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, podle organizátora aukce je Kokoschkovým uměleckým zúčtováním s jeho múzou a milenkou. Rakouský umělec měl v letech 1912 až 1914 s Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, poměr. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu.
Nejdražší Kokoschkovo dílo, které se prodalo na aukci v ČR, je obraz Praha - Pohled z křižovnického kláštera, který se v roce 2019 vydražil za 78,5 milionu korun a stal se v té době rekordem českých aukcí.
Za 15 milionů korun bude březnová aukce nabízet obraz Bohumila Kubišty Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), které je portrétem ze zlomového období autora, kdy nastoupil svoji cestu ke kubismu. Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, Antonína Matějčka (1889 až 1950), při čtení.
Za 8,4 milionu korun se bude nabízet dílo Josefa Šímy s názvem Le ciel de pierre (Kamenné nebe). Obraz pochází ze soukromé pařížské sbírky. Šíma jej namaloval ve svém závěrečném tvůrčím období v 60. letech 20. století. S cenou 13,5 milionu korun do aukce půjde obraz Emila Filly Zátiší se sokolem a podnosem.
hrm snm
Výstava ukazuje sbírku knižních unikátů pražského antikváře Viléma Trmala
Praha 8. února (ČTK) - Sbírku pražského antikváře a sběratele Viléma Trmala (1949 až 2013) představuje ode dneška výstava v Galerii Kodl v Praze na Národní třídě. Návštěvníci mohou spatřit bezmála 100 knižních unikátů, bibliofilií, dokumentů a grafik, které dohromady skládají mozaiku české knižní kultury 19. a 20. století. Výstava potrvá do 24. února, sdělila dnes ČTK mluvčí galerie Terezie Kaslová.
Vilém Trmal byl právník, sběratel, antikvář, spoluzakladatel Českého antikvariátu ATA, který fungoval přes 20 let v pražských Dejvicích, a také pořadatel aukcí pro Sdružení přátel krásných tisků. Od mládí měl velmi rád knihy, nejen jako čtenář, zajímala ho také jejich výtvarná stránka.
Brzy po vysoké škole začala vznikat jeho velmi pestrá sbírka. Nashromáždil v ní mnoho unikátů, ale největší jeho vášní zůstával Josef Váchal. Od chvíle, kdy na přelomu 60. a 70. let minulého století získal od přítele Váchalovy první dřevoryty, až do posledních dní roku 2012. Trmal zemřel po těžké nemoci v roce 2013.
Výstava v Galerii Kodl se jmenuje "Mám se moc dobře; počasí mi přeje. Lihu však vzal jsem málo, ba i desek". V hrubých obrysech mapuje sběratelské vášně, které Trmala držely více než čtyři desetiletí. Nejstarší oblast co do data vydání tvoří alchymické a magické traktáty z 16. až 18. století. Atmosféru přelomu 19. a 20. století zastupuje produkce Knihovny Moderní revue a soubor staroříšských tisků z dílny Josefa Floriana a jeho blízkých.
Svět vydavatelů bibliofilií přibližují konvoluty prací Josefa Portmana, Jaroslava Picky a Františka Jana Müllera. Českou meziválečnou modernu, která i v zahraničí patří k nejvyhledávanějším, reprezentují díla Toyen, Jindřicha Štyrského, Josefa Šímy. Takto vzniklou síť doplňuje tvorba solitérů Jiřího Karáska ze Lvovic, Miloše Martena, Jakuba Demla, Ladislava Klímy, první vydání knih Pietra Andrey Mattioliho, Alexandra Sergejeviče Puškina, Karla Jaromíra Erbena, Boženy Němcové, Františka Gellnera, Vladimíra Holana, rukopisy Vojmíra Vokolka, grafické cykly Bohuslava Reynka, Františka Koblihy, Anny Mackové či práce Josefa Váchala.
Výstavu provází vydání stejnojmenného katalogu Pavla Hájka, který obsahuje úplný soupis sbírky krásných tisků Viléma Trmala a více než 50 fotografií.
hrm rdo