Výstava ve Skutči představí prvorepublikový koloniál s tisícovkou exponátů
Skuteč (Chrudimsko) 6. března (ČTK) - Regionální muzeum ve Skutči na Chrudimsku ve čtvrtek zahájí výstavu Koloniál pana Bajzy. Ukáže skoro tisícovku exponátů, které si zákazníci kupovali v prvorepublikových obchodech. Část exponátů věnovaly dvě místní patriotky. ČTK to řekl ředitel muzea Libor Aksler.
Návštěvníci výstavy, jejíž název odkazuje na knihu Karla Poláčka Bylo nás pět, vstoupí do cukrárny, řeznictví, trafiky, do tržnice, prohlédnou si látky a galanterii, trafiku. Koloniál nabídne potřebné věci do domácnosti. "Koloniál bude obsahovat opravdu velké množství předmětů, přibližně 950 kusů. Tento typ výstav umožňuje vybrat z depozitářů věci, které se jinak těžko vystavují," řekl Aksler.
V koloniále budou balené potraviny, drogerie, železářské potřeby, porcelán, sklo a ozdobné předměty. V galanterii zákazníci kupovali látky, oděvy nebo kravaty, brože, rukavice, punčochy a kabelky. V řeznictví muzeum instaluje imitace masných a uzenářských výrobků.
"Velmi pestré bude představení trhu, kde budou nejen nejrůznější plodiny, ale také domácí zvířata, prase, koza, králík, slepice, husy a kachny. Vše bohužel vycpané, ale jako živé," řekl Aksler.
Dobové noviny si návštěvníci prohlédnou v trafice, kde si mohou zahrát roli trafikanta a prodávat zboží. K dispozici budou i historické váhy, plechovky s kořením bude možné rozeznávat podle vůně. K hraní bude připravené pexeso, které srovnává historický předmět s jeho dnešní alternativou.
"Unikátem bude první představení rozsáhlého souboru předmětů z bývalého prvorepublikového papírnictví, které nám dvě skutečské patriotky věnovaly před časem do muzejní sbírky. Jedná se o kdysi neprodané a nikdy nepoužité věci, mnoho drobných potřeb pro volný čas, pro školáky, pro kreslení a psaní, dále různá ozdobná balení, papírové hračky, sady sešitů, zápisníků a bloků, tužek," uvedl ředitel muzea.
Kostru výstavy tvoří putovní část z Moravského zemského muzea a jeho pobočky Dětského muzea. Většina autentických exponátů je ze sbírek skutečského muzea. "Doplnili jsme je výpůjčkami z Regionálního muzea v Chrudimi a Východočeského muzea v Pardubicích. Skutečské obchody první republiky připomenou tehdejší reklamy a inzerce místních firem. Připomeneme i to, čím se tehdy v prodejnách platilo," řekl Aksler. Výstava bude přístupná do 28. května, dodal.
jlc hj
V Milevsku si lidé mohou připomenout historii kdysi populární hračky Igráček
Milevsko (Písecko ) 5. března (ČTK) - Historii kdysi populární hráčky Igráček si mohou připomenout návštěvníci muzea v Milevsku na Písecku. Začala tam tematická výstava, která se této postavičce věnuje. Igráček byl v 80. letech minulého století oblíbenou hračkou, která představovala různé profese. ČTK to řekla za organizátory Kateřina Goroškov.
"S kolegy připravujeme každoročně čtyři až pět tematických výstav, z nichž mnohé jsou zaměřeny na děti a mládež. V minulosti se tu konala například výstava o historii stavebnice Merkur, výstava historických panenek nebo výstava starých hraček s názvem Hračky pro každý den. Tyto akce byly hojně navštěvovány. Proto jsme se rozhodli letos uspořádat další výstavu hraček, tentokráte mapující ikonickou hračku Igráček," uvedl ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář. Dodal, že výstava nabízí více než čtyři sta exponátů.
Postavičky Igráčků vyrábělo od roku 1976 družstvo IGRA. "Jako první vznikla profese zedníka. Právě tuto figurku, ale i mnoho dalších původních Igráčků si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout. Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRA Jiří Kalina a Marie Pavličková-Krejchová. Vyráběn byl tehdy v různých variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat příslušníka VB, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku, takže si přijdou na své i dospělí. Výstavu máme strukturovanou tak, aby bavila všechny generace," uvedla kurátorka výstavy Věra Stojarová.
Kromě tradičních postaviček si lidé na výstavě v Milevsku, která potrvá do 8. května, mohou prohlédnout i dva modely vázané k místu. Jde o postavu Bakcha, řeckého boha vína a veselí, který patří k masopustním průvodům. A jeden z největších průvodů v republice se pravidelně koná právě v Milevsku. Druhou figurku historik a modelář Miroslav Svoboda oblékl do oděvu člena řádu premonstrátů, kteří jsou spjati s místním klášterem. "Historie Milevského muzea začíná v srpnu 1937, kdy byly jeho expozice po desetiletých přípravách otevřeny v budově tehdejší radnice. Dnes ale muzeum sídlí v areálu milevského kláštera premonstrátů. Muzeum zde opatruje své sbírky, jež tvoří kolem 40.000 předmětů, k nimž musíme ještě připočíst odbornou muzejní knihovnu o počtu 7000 titulů," řekl Šindelář.
rek dr