Londýnské muzeum V&A získalo archiv Davida Bowieho, otevře ho veřejnosti
Londýn 23. února (ČTK) - Londýnské Muzeum královny Viktorie a prince Alberta (VA) získalo do svých sbírek rozsáhlý archiv hudebníka Davida Bowieho a hodlá ho zpřístupnit veřejnosti. Odborníci, ale i fanoušci zesnulého zpěváka budou mít už za dva roky možnost prozkoumat přes 80.000 položek, které dokumentují Bowieho bohatou a rozmanitou kariéru, a to včetně kostýmů, rukopisů, fotografií nebo korespondence, napsal server BBC News.
"Podle mě je to naprosto fascinující - osobní vzpomínky, rukopisné texty písní, dialog s dalšími tvůrci o tom, jak napsat píseň, jak ji nahrát nebo jak zacházet s videem," komentovala nový přírůstek do sbírek kurátorka muzea Kate Baileyová, která v roce 2013 připravovala o Bowiem velkou retrospektivní výstavu. Soubor archiválií získalo muzeum darem z hudebníkovy pozůstalosti.
"Lze tu sledovat celou Bowieho kariéru. Máme nedocenitelné věci od dob jeho začátků v 60. letech až po album The Next Day (z roku 2013) a ještě dál," dodala Baileyová.
V archivu budou k vidění například kostýmy z éry, kdy se Bowie stylizoval do fiktivní postavy Ziggyho Stardusta, ale i kabát s britskou vlajkou od návrháře Alexandera McQueena, v němž se zpěvák fotografoval na obal alba Earthling z roku 1997. Muzeum bude uchovávat i jevištní rekvizity nebo hudební nástroje, ale také Bowieho zápisníky a poznámky, které dokládají vznik mnoha slavných písní.
"Bowieho radikální inovace v hudbě, divadle, filmu, módě a stylu od Berlína přes Tokio až po Londýn dál ovlivňují vizuální kulturu a design a inspirují tvůrce od Janelle Monáe po Lady Gaga, Tildu Swintonovou a Rafa Simonse," uvedl ředitel muzea VA Tristram Hunt.
Bowie zemřel v roce 2016 ve věku 69 let, jen několik dní po vydání svého 25. studiového alba Blackstar. Archiv z jeho pozůstalosti se má zpřístupnit od roku 2025 v nové budově v areálu londýnského olympijského parku, kde se otevře Centrum Davida Bowieho pro múzická umění.
lep lcm
Umělecká fakulta vystavuje v centru Plzně nejlepší klauzurní práce studentů
Plzeň 22. února (ČTK) - Univerzitní Galerie Ladislava Sutnara v Plzni vystavuje ode dneška nejlepší klauzurní práce, které v uplynulém zimním semestru vytvořili studenti bakalářských i magisterských oborů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výstavní sál v centru města představuje nejlépe hodnocené fotografie, malby, animace, multimediální projekty, instalace či interiérové nebo oděvní doplňky od více než 44 jednotlivců a skupin, řekla dnes ČTK Šárka Stará, mluvčí Západočeské univerzity, pod níž umělecká fakulta patří.
Ve 22 ateliérech Sutnarky, jak se fakultě říká, studuje přes 700 studentů. Klauzurní postupové zkoušky jsou dokladem toho, kam se malíři, sochaři, grafici, designéři, animátoři a další posunuli. Svou několikaměsíční práci musí obhájit před odbornou komisí, ve které zasedají pedagogové i externí odborníci z praxe. Prezentace klauzurních a semestrálních prací jsou tak podle mluvčí vyvrcholením každého semestru.
Práce stovek mladých výtvarníků ze zimního semestru se krátce představily začátkem února přímo na fakultě, letos Sutnarka navíc zvolila i výstavu výběru toho nejlepšího z jednotlivých ateliérů. "Chtěli jsme tak veřejnosti jasně deklarovat, co naše fakulta považuje za směr vývoje různých uměleckých disciplín a příklady excelentní tvorby. Tento výběr prošel další selekcí, která v extrahované formě prezentuje tvorbu napříč ateliéry, definuje filozofii a strategii naší fakulty. Je to tedy několikanásobný destilát toho nejlepšího za poslední půlrok tvorby na Sutnarce," shrnul děkan fakulty Vojtěch Aubrecht. Vystavení klauzurních prací je podle něj nejen završením půlročního úsilí studentů a oslavou vykonané práce a úspěchu, ale i konfrontací s názory odborníků a veřejnosti a někdy i konfrontací s neúspěchem. "Klauzury jsou jedním z prvních veřejných odhalení umělcova nitra, demonstrací umu a tvůrčího potenciálu. Je to v mnoha ohledech přehlídka vzrušující a naplňující více než výstavy zasloužilých umělců," poznamenal děkan.
Návštěvníci výstavy mohou až do 11. března například obdivovat několik židlí od studentek designu nábytku a interiéru, počítačovou hru studentky interaktivního designu, keramická designová díla, takzvanou pop-up knihu či tichou knihu od studentek oboru kniha a tvarování papíru, ukázky komiksů, šperky inspirované předním barokním architektem Janem Santinim, sadu psacích potřeb nebo třeba návrh užitého designu pro přípravu biomateriálu na tkáňové inženýrství jater.
lap gcm