Kupkův obraz Complexe se v Londýně vydražil za téměř 123 milionů Kč
Londýn 1. března (ČTK) - Obraz Františka Kupky s názvem Complexe, který pochází z pozůstalosti zesnulého herce Seana Conneryho, se dnes v Londýně vydražil za 4,646.000 liber (122,9 milionu korun). Informovala o tom aukční síň Sotheby's, která londýnskou dražbu pořádá. Kupka patří k nejlépe prodávaným českým umělcům. V roce 2021 se jeho dílo Tryskání II v Londýně vydražilo za rekordních 7.551,600 liber, tehdy v přepočtu 230,8 milionu korun.
Obraz Complexe byl vystavován už na slavné modernistické výstavě v Paříži v roce 1912. Aukční síň předem odhadovala, že se prodá za 2,2 až 2,8 milionu liber. Slavný skotský herec Sean Connery, který se proslavil jako první představitel Jamese Bonda, byl vášnivým sběratelem umění a dílo získal v roce 2016. Výtěžek z dražby půjde zčásti i hercově nadaci Connery Foundation.
"Kupka je jedním z klíčových umělců, kteří se zasloužili o rozvoj abstrakce, umělcovo místo v historii moderní malby konečně uznávají i dnešní špičkoví sběratelé. Toto průkopnické rané dílo je vynikajícím příkladem umělcova neúnavného zkoumání pohybu, spirituality a barev prostřednictvím abstrakce," uvedl k obrazu již dříve Thomas Boyd-Bowman z aukční síně Sotheby's. "Možnost prezentovat tento extrémně vzácný obraz na aukci spolu se zásadními obrazy Kandinského a Delaunaye, dalších průkopníků abstrakce, bude znamenat vzrušující srovnání,“ dodal.
Od roku 1993 prošlo světovými aukcemi kolem 120 Kupkových obrazů, ze stěžejních let 1911 až 1914 jich mezi nimi bylo pouhých deset. Většina z této desítky navíc byla v tomto období jen započata, Kupka na nich pracoval ještě po roce 1919, napsal server artplus.cz. Před první světovou válkou Kupka stihl veřejně vystavit jen deset svých abstraktních pláten. Osm z nich je ve veřejných sbírkách v Praze, Paříži, Madridu a Washingtonu, jedno je ztracené a tím desátým byl dnes vydražený obraz.
Kupka patřil k průkopníkům abstraktního malířství, podílel se na vzniku nového výtvarného směru - orfismu, který přibližuje malířství jiným uměním jako například hudbě či poezii. Námět v jeho kompozicích ustupuje do pozadí a rozhodující je skladba barev a linie.
Aukce začala krátce po 19:00 londýnského času (20:00 SEČ) a Kupkův obraz přišel na řadu hned jako třetí položka. Mezi draženými díly byly rovněž obrazy Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Luciana Freuda či Gerharda Richtera. Hlavní hvězdou aukce byl ale obraz Murnau s kostelem II Vasilije Kandinského z roku 1910, který se prodal za 37,196.800 liber (v přepočtu 983,7 milionu korun).
tes jrm
Liberecká galerie má po sedmi měsících ředitele - japanologa Filipa Suchomela
Liberec 1. března (ČTK) - Oblastní galerie v Liberci má po sedmi měsících znovu ředitele. Galerii, která se velikostí sbírek řadí k největší v Česku, ode dneška vede historik umění a japanolog Filip Suchomel. Předchozí ředitel Pavel Hlubuček po dvouletém působení v Liberci loni v srpnu rezignoval, více než rok byl terčem kritiky některých lidí z odborných kruhů, výtvarníků a příznivců výtvarného umění.
"Suchomel se nám jevil jako nejlepší kandidát. Jednoznačně nás přesvědčil o své kompetentnosti projevem, profesionálním přístupem a vizí organizace otevřené zahraniční spolupráci. Velký akcent kladl na spolupráci s dalšími organizacemi ve městě, a to nejen organizacemi kraje, ale také s univerzitou. Důraz kladl také na práci s veřejností, zejména dětmi a mladými lidmi," řekla ČTK náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).
Oblastní galerie v Liberci má pátou největší sbírku výtvarného umění v zemi. Vlastní na 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Od roku 2014 sídlí v bývalých lázních na promenádní Masarykově ulici, na jejichž nákladnou rekonstrukci přispěla Evropská unie. "Rád přispěji svými zkušenostmi k rozvoji Oblastní galerie a bude mi ctí navázal na úspěšnou práci mých předchůdců. Chci návštěvníkům galerie nadále přinášet řadu pohledů na výtvarnou scénu, a to nejen regionální, ale i celostátní a zahraniční," uvedl při svém nástupu nový ředitel.
Filip Suchomel vystudoval obory orientalistika-japanologie a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval mimo jiné jako vedoucí asijského oddělení Náprstkova muzea v Praze a byl ředitelem Sbírky asijského umění Národní galerie. Ve své odborné práci se zaměřuje na výzkum japonského a čínského umění se speciálním zřetelem na otázky kulturní výměny mezi Západem a Východem. Dlouhodobě se věnuje výzkumu sbírek japonského a čínského umění z národních i regionálních muzeí a také z hradních a zámeckých sbírek.
ivc dr