V pražské aukci umění se dnes prodalo zhruba 150 děl za 65 milionů korun
Praha 1. prosince (ČTK) - Celkem 65 milionů korun zaplatili zájemci za díla klasického a moderního umění, která dnes v Praze nabízel aukční dům 1. Art Consulting. Nejdražším se stal obraz Petrklíče od autora Jindřicha Štyrského, za který nový majitel zaplatil včetně aukční přirážky 5,2 milionu korun. ČTK to řekl ředitel aukčního domu Jiří Rybář. Nového majitele našlo zhruba 150 děl.
Štyrského olej na plátně přísluší k souboru zátiší z let 1922 a 1923, v němž byl autor ovlivněn poetickým naivismem. Obrazu vedle petrklíčů ve sklenici dominuje notová osnova a okarína. "Štyrský zde již neumisťuje předměty na opticky cítěnou desku stolu, ale klopí je aditivně do plochy a rámuje černým okrajem, jako jakýsi obraz v obraze," píše se v aukčním katalogu.
Za vyvolávací cenu 3,5 milionu korun se prodal obraz Bez názvu autora Josefa Šímy. Naopak výrazný nárůst proti vyvolávací ceně zaznamenal obraz Oblázek od Jiřího Johna, který se z 1,3 milionu korun vyšplhal na 3,35 milionu korun. Olej na plátně z roku 1970 je podle aukční síně ukázkou Johnovy přírodní lyriky, v níž se odráží nenápadná podoba přírody, až pokorná ve své obyčejnosti.
Podobný nárůst zaznamenal i obraz Bez názvu od Mikuláše Medka, který se z vyvolávací ceny 1,2 milionu korun dostal na 3,25 milionu. "Představuje komornější, leč velmi krásnou ukázku Medkovy práce z období, kdy již byl autor chápán jako náš nejvyhraněnější abstraktivista," uvedla aukční síň. Podle ní se Medkovy menší obrazy objevují na trhu paradoxně méně často než ty monumentálnější, protože je získali většinou Medkovi přátelé, kteří se jich již nevzdali.
Za obraz Hlava muže autora Františka Janouška zaplatil nový majitel 2,7 milionu korun. Olejomalba Dvě postavy od Jiřího Sopka se pak prodala za 2,1 milionu korun. "Je to zřejmě nejdražší Sopko," podotkl Rybář. Obraz ukazuje anonymní figury na různě barevných polích.
Neprodávaly se ale jen obrazy. Například dílo sochaře Stanislava Kolíbala nazvané V bílém poli se vydražilo za 2,3 milionu korun. V nabídce byly například i skici od Jana Zrzavého, Kamila Lhotáka, Františka Kupky a Alfonse Muchy.
Nejdražším v aukci prodaným obrazem v Česku je olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí). Letos v dubnu se prodala v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun i s aukční přirážkou. Do té doby držel rekord českých aukčních síní Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun.
mtj mha
Želivský klášter vystavuje několik stovek betlémů, jsou z papíru, dřeva i chleba
Želiv (Pelhřimovsko) 1. prosince (ČTK) - Želivský klášter dnes zahájil výstavu betlémů různých velikostí a materiálů. Nejmenší má čtyři centimetry, největší na délku šest metrů. Lidé uvidí betlémy ze dřeva, papíru, vyšívané nebo i z chleba. Výstava potrvá do 5. ledna, navštívit ji lidé mohou během otevírací doby návštěvnického centra kláštera. Prohlídky budou jednou za hodinu s průvodcem a kvůli omezenému prostoru bude moct vstoupit skupina jen do 15 návštěvníků, řekl ČTK Petr Žák, který připravuje v klášteře kulturní akce. Expozice betlémů v želivském klášteře začali pořádat v roce 2019 a staly se tradicí během adventu.
Na výstavě je několik stovek betlémů různých velikostí a materiálů rozmístěných ve třech místnostech. Přesný počet autoři neuvedli, protože je to jedna ze soutěžních otázek během prohlídky, a kdo ji zodpoví nejpřesněji, dostane malý dárek.
"Betlémy jsou z papíru, dřeva, keramiky, sádry, vyšívané a háčkované, voskové, obrázkové z puzzle, je zde několik perníkových betlémů. Také je tady jeden z kukuřičného sušeného listí, slámové, z drátů, malované na skle, a jeden chlebový, který je deset let starý, kde jsou jen tři postavy také udělány z chlebového těsta, Marie, Josef a Ježíšek," řekl Žák.
Sbírku poskytli manželé Josef a Eva Horkých z Kejžlice na Pelhřimovsku, kteří betlémy zdědili po rodičích a dál rozšiřují. Některé dostávají darem, jiné si kupují. Pro Josefa Horkého jsou nejvzácnějším v jeho sbírce Wenigovy pražské jesličky z 50. let minulého století, které obdržel jako dítě darem od faráře.
Je tu i jeden mechanický betlém. Rozpohybovat se dá vrtulkou, do které se fouká. Nejstarší betlém pochází z roku 1930, je z papíru, vystřihovaný a skládaný. Jeho délka a výška je půl metru.
Největší betlém má okolo šesti metrů na délku, středobodem je želivský kostel. Vznikal postupně, je složený z několika dílčích betlémů. Nejmenší betlém má okolo čtyř centimetrů. "Je ve skořápce vlašského ořechu, jsou tam tři základní postavy, Marie, Josef a Ježíšek," dodal Žák.
Výstavu betlémů pořádá také Muzeum Vysočiny Třebíč do 19. ledna. Expozice přiblíží betlémářskou tvorbu Třebíčska včetně současné, při které tvůrci využívají širší spektrum technik. Tradiční třebíčské betlémy byly papírové.
jrc snm