Želivský klášter vystavuje několik stovek betlémů, jsou z papíru, dřeva i chleba
Želiv (Pelhřimovsko) 1. prosince (ČTK) - Želivský klášter dnes zahájil výstavu betlémů různých velikostí a materiálů. Nejmenší má čtyři centimetry, největší na délku šest metrů. Lidé uvidí betlémy ze dřeva, papíru, vyšívané nebo i z chleba. Výstava potrvá do 5. ledna, navštívit ji lidé mohou během otevírací doby návštěvnického centra kláštera. Prohlídky budou jednou za hodinu s průvodcem a kvůli omezenému prostoru bude moct vstoupit skupina jen do 15 návštěvníků, řekl ČTK Petr Žák, který připravuje v klášteře kulturní akce. Expozice betlémů v želivském klášteře začali pořádat v roce 2019 a staly se tradicí během adventu.
Na výstavě je několik stovek betlémů různých velikostí a materiálů rozmístěných ve třech místnostech. Přesný počet autoři neuvedli, protože je to jedna ze soutěžních otázek během prohlídky, a kdo ji zodpoví nejpřesněji, dostane malý dárek.
"Betlémy jsou z papíru, dřeva, keramiky, sádry, vyšívané a háčkované, voskové, obrázkové z puzzle, je zde několik perníkových betlémů. Také je tady jeden z kukuřičného sušeného listí, slámové, z drátů, malované na skle, a jeden chlebový, který je deset let starý, kde jsou jen tři postavy také udělány z chlebového těsta, Marie, Josef a Ježíšek," řekl Žák.
Sbírku poskytli manželé Josef a Eva Horkých z Kejžlice na Pelhřimovsku, kteří betlémy zdědili po rodičích a dál rozšiřují. Některé dostávají darem, jiné si kupují. Pro Josefa Horkého jsou nejvzácnějším v jeho sbírce Wenigovy pražské jesličky z 50. let minulého století, které obdržel jako dítě darem od faráře.
Je tu i jeden mechanický betlém. Rozpohybovat se dá vrtulkou, do které se fouká. Nejstarší betlém pochází z roku 1930, je z papíru, vystřihovaný a skládaný. Jeho délka a výška je půl metru.
Největší betlém má okolo šesti metrů na délku, středobodem je želivský kostel. Vznikal postupně, je složený z několika dílčích betlémů. Nejmenší betlém má okolo čtyř centimetrů. "Je ve skořápce vlašského ořechu, jsou tam tři základní postavy, Marie, Josef a Ježíšek," dodal Žák.
Výstavu betlémů pořádá také Muzeum Vysočiny Třebíč do 19. ledna. Expozice přiblíží betlémářskou tvorbu Třebíčska včetně současné, při které tvůrci využívají širší spektrum technik. Tradiční třebíčské betlémy byly papírové.
jrc snm
Jablonec nad Nisou bude mít nové ocenění za zásluhy o komunitu Honor Urbis
Jablonec nad Nisou 30. listopadu (ČTK) - Nové ocenění Honor Urbis (Čest města) připravují v Jablonci nad Nisou. Prestižní cenu bude město udělovat jednotlivcům nebo skupinám za významné zásluhy v rozvoji občanské komunity a přínosu veřejnému životu. Součástí ocenění bude stříbrná medaile s umělecky zpracovaným městským znakem a architektonickými dominantami Jablonce. Poprvé ji bude město udělovat v roce 2026, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.
"Nová cena je projevem naší úcty a poděkování osobnostem, které svým úsilím a aktivitou přispívají k tomu, aby Jablonec nad Nisou zůstával důstojným a bezpečným místem pro život. Zároveň je spojena s tradicí a dovednostmi místních uměleckoprůmyslových škol," doplnil primátor Miloš Vele (ODS). Studenti jablonecké umělecké průmyslovky by měli podobu medaile města navrhnout. Návrh vzejde ze studentské soutěže a vyrobí je některá z jabloneckých firem. Veřejnosti město podle primátora medaile představí na Novoročním koncertu v roce 2026.
Součástí projektu je výroba jedné zlaté medaile, která se stane součástí městského pokladu. "Bude ze zlata z městských zásob, které Jablonec získal ze starých zlatých prstenů. V roce 2009 je převzal od puncovního úřadu na základě tehdy platného občanského zákoníku. Společnost Soliter prsteny roztavila a zlato upravila do polotovaru pro další zpracování. Polotovar nyní město využije na výrobu zlaté medaile Honor Urbis," dodala Fričová. Kromě jedné zlaté medaile bude vyrobena také stovka stříbrných, všechny o průměru zhruba pěti centimetrů.
"Cena města Honor Urbis je nejen oceněním pro jednotlivce, ale také symbolem spojení tradic, kreativity a historie našeho města," poznamenal Vele. Kromě nové ceny podle něj město aktualizuje také svůj systém oceňování významných osobností a subjektů. Důvodem jsou i blížící se významná výročí, která si město v roce 2026 připomene: 670 let od první zmínky o Jablonci, 160 let povýšení na město a 120 let od udělení městského znaku.
V současné době uděluje druhé největší město v Libereckém kraji Čestné občanství, Cenu města Pro Meritis (za zásluhy) a ocenění Gratias Tibi Ago (poděkování). Nová cena Honor Urbis nahradí ocenění Pro Meritis a udělovat se bude za přínos obyvatelům Jablonce starším 60 let nebo místním subjektům. Gratias Tibi Ago zůstane vyznamenáním za zásluhy s možností udělení kdykoli v roce a cena Pro Meritis bude podle Fričové nově spojena výhradně s udělením titulu Čestný občan.
ivc dr