+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Festival Vizovické Trnkobraní opět začal koštem slivovic a dalších pálenek

 ČR gastro pěstování folklor festival Vizovické_Trnkobraní
Tradiční košt slivovice a jiných pálenek, 18. srpna 2023, Vizovice, Zlínsko. Kredit: ČTK / Glück Dalibor
Vizovice (Zlínsko) 18. srpna (ČTK) - Tradičním koštem slivovice a dalších pálenek začal dnes ve Vizovicích na Zlínsku dvoudenní festival Vizovické Trnkobraní. Přehlídka se koná již 54. rokem, navštěvují ji tisíce lidí. Košt se v den zahájení festivalu v areálu vizovické likérky uskutečnil pojednadvacáté. Letos na něj dorazilo 1004 vzorků, řekl dnes ČTK obchodně-marketingový ředitel likérky Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka. Loni bylo vzorků 1033. Tradičně nejvyšší počet vzorků byl přihlášen v kategorii slivovice, a to 411. Přišlo také 130 vzorků hruškovice a přes 100 vzorků meruňkovice. Další vzorky byly zastoupeny v kategoriích jablkovice, třešňovice a vínovice. Poslední kategorií jsou ostatní pálenky, letos do ní pěstitelé přihlásili 181 vzorků. 'V posledních letech se množí pokusy o pálenky z piva a řekněme domácí varianty whiskey. Ale jako každý rok máme letos nějaké mrkvovice, máme melounovici a podobné věci,' uvedl Motyčka. Vzorky posuzuje přibližně 400 hodnotitelů rozdělených do 40 komisí. 'Komise hodnotí dvoukolově. Máme první kolo, dostanou jednu sadu vzorků, druhé kolo, druhá sada vzorků. Vítězný vzorek z každé komise, tedy dvakrát 40, což je 80 vzorků, potom postupuje do finálového kola, kde je finálová komise. A to už jsou čerství degustátoři, kteří předtím nedegustovali,' řekl Motyčka. Jedním z hodnotitelů dnes byl Jiří ze Svatobořic-Mistřína na Hodonínsku. Pálenky posuzoval na základě několika stěžejních kritérií. 'Hlavní je vůně, chuť, jemnost a jestli mám z toho dobrý zážitek. Na tomto koštu jsem poprvé, ale jezdím na košty u nás na jižní Moravě,' řekl ČTK člen hodnotitelské komise. Vítězové koštu budou známi dnes vpodvečer. Slavnostní vyhlášení absolutního vítěze chystají organizátoři na festivalu v sobotu odpoledne po tradiční soutěži v pojídání švestkových knedlíků. Likérka dnes také uvedla na trh prémiovou zlatou slivovici a odrůdovou slivovici, obě jsou ročník 2021. Loni podnik sklidil z vlastních sadů 657 tun švestek, letos to bude podle odhadů o 85 až 90 procent méně. 'Potkalo se několik negativních faktorů. Na jaře mrzlo, v době kvetení pršelo a bylo velice chladno, a to opylení neprospívá. Jednak nelétají včely, ale i samosprašné odrůdy, když prší, tak se nepráší. Zkázu dokonal letní propad, kdy stromy pouštějí na zem plody, na které vědí, že už nebudou mít energii. Pravidelně bývá v červnu, letos vzhledem k suchům pokračoval i v červenci. Takže bohužel švestek bude naprosté minimum. Budeme nuceni nějaké švestky dovézt ze Slovenska, z Maďarska a dalších okolních států,' řekl Motyčka. Hudební program Vizovického Trnkobraní začne dnes v 17:00. Vystoupí na něm kapely Horkýže Slíže, Kryštof, Mirai, Traktor nebo Visací zámek, koncertovat budou také Jaromír Nohavica a Tomáš Klus. Policisté budou ve Vizovicích po dobu konání festivalu dohlížet na pořádek v ulicích města, procházet stanovými městečky a kontrolovat dodržování pravidel silničního provozu i absenci alkoholu a drog u řidičů za volanty aut. chv dr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Zemědělství (zem) - Kultura (kul). ID zprávy: T2023081804359|506862. Vydána 18.08.2023 15:42:36. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Skupina Partners předpokládá, že na jaře otevře Partners Banku klientele
Colliers: Trh s průmyslovými nemovitostmi vzrostl nejvíce za pět let
Soubor Spitfire Company dostal cenu na festivalu v Edinburghu
Český HDP letos podle MF klesne o 0,2 pct., celoroční inflace bude 10,9 pct.
NPR: Experti najatí vládou USA popsali otřesné podmínky v centrech pro migranty

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.