Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Studie: Kočky požírají 2000 živočišných druhů, včetně stovek ohrožených

 USA Svět příroda věda zajímavosti
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn/Washington 13. prosince 2023 (ČTK) - Kočky jsou sice zbožňovanými společníky lidí, ale také velmi efektivními zabijáky. Podle nové studie totiž žerou více než 2000 druhů živočichů na celém světě - včetně stovek ohrožených. Napsal to list The Guardian s odkazem na výzkum vědců z Univerzity v Auburnu, která se nachází v americkém státě Alabama. Od domestikace před 9000 lety se kočky domácí rozšířily na všechny kontinenty kromě Antarktidy. V článku zveřejněném v odborném časopise Nature Communications je vědci označují za "jeden z nejproblematičtějších invazních druhů na světě". Na jídelníčku mají ptáky, savce, hmyz a plazy, z nichž je 17 procent chráněných. Celkem kočky konzumují 981 druhů ptáků, 463 druhů plazů a 431 druhů savců, což představuje přibližně 90 procent jejich jídelníčku. Dále bylo zjištěno, že se živí 119 druhy hmyzu a 57 druhy obojživelníků. Kočky škodí zejména na ostrovech, kde sežerou třikrát více druhů, které jsou chráněné, než na kontinentech. Je například známo, že sežraly druhy, které jsou dnes ve volné přírodě vyhubené, mimo jiné pokřovníka ostrovního či křepelku novozélandskou. Jejich vliv na volně žijící živočichy vyvolal na Novém Zélandu ostrou debatu, v níž jeden politik vede kampaň za jejich úplné vyhubení, a kontroverze se rozpoutala i kvůli soutěžím, které nabádaly děti ke střílení koček. Odhaduje se, že jen v Austrálii kočky ročně zabijí více než 300 milionů zvířat, a skupiny na ochranu přírody vyzývají k tomu, aby byly drženy doma. Na některých místech byly zavedeny zákazy chovu koček. Město Walldorf na jihozápadě Německa lidem nařídilo, aby tyto mazlíčky na jaře po dobu tří měsíců zavírali uvnitř, aby ochránili ohroženou populaci chocholoušů obecných, kteří se v té době rozmnožují. Studie zjistila, že kočky žerou přibližně devět procent známých druhů ptáků, šest procent známých druhů savců a čtyři procenta známých druhů plazů. "Kočky z velké části jedí to, co je přítomno," napsali vědci. "Pokud některý druh v analýze jídelníčku chybí, je pravděpodobné, že kořist buď chybí, nebo je v okolním prostředí vzácná," dodali.
Klíčová slova - USA - Svět - příroda - věda - zajímavosti -
K těmto údajům vědci dospěli na základě procházení stovek existujících studií. Domnívají se, že jejich konečné odhady jsou konzervativní a budou se zvyšovat s tím, jak bude pokračovat výzkum. Jejich studie se zabývala volně se pohybujícími kočkami domácími a kvantifikovali v ní jejich jídelníček v globálním měřítku. "Připínání zvonečků na obojky a držení koček přes noc uvnitř jsou jednoduché způsoby, jak snížit počet ulovených volně žijících ptáků a dalších volně žijících živočichů," uvedl mluvčí britské Královské společnosti pro ochranu ptáků (RSBP). ban jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní prostředí (ekl) - Věda a technika (vat) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023121207726|508180. Vydána 13.12.2023 6:38:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Studie: Kočky požírají 2000 živočišných druhů, včetně stovek ohrožených


USA letos podporu Ukrajiny nejspíše neschválí, řekl šéf republikánů v Senátu
Na otevření výstavy Oldřicha Kulhánka představili monografii Odvaha a fantazie
Zpřísnění pravidel proti praní peněz Sněmovna asi schválí beze změn
Betlém řezbářů Nedomlelových bude vystaven v bruntálském kostele
NYT: Spojené státy a Ukrajina hledají po neúspěšné protiofenzivě novou strategii

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.