+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

NYT: Co se stane, když se vrcholový predátor střetne s ekosystémovým inženýrem

 USA příroda věda zvířata zajímavosti
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
New York 12. listopadu (ČTK/NYT) - Bobři mají vliv. Tito hlodavci kácením stromů a přehrazováním toků mění svět kolem sebe, zvyšují hladinu vody a vytvářejí prostředí pro rozmanité rostliny, hmyz, ryby a další živočichy. Patří k nejznámějším ekosystémovým inženýrům na světě, což je označení pro druhy, které mají na své prostředí obrovský dopad. Vlci jsou mocní. Jako vrcholoví predátoři se jejich schopnost zabíjet odráží v potravním řetězci a jejich přímý vliv na kořist může ovlivnit vegetaci, další zvířata a dokonce i to, jak tečou potoky. Co se tedy stane, když se vrcholový predátor setká s ekosystémovým inženýrem, a sežere ho, táže se list The New York Times (NYT). Tato otázka je také základem studie publikované v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B, která zkoumala, jak vlci ovlivňují aktivitu bobrů, a tím i složení lesa v národním parku Voyageurs v severní Minnesotě. Studie zjistila, že vlci napadají bobry, kteří vyrážejí dále od svých domovů, a tím omezují rozsah, v jakém mohou tito hlodavci kácet stromy a přetvářet krajinu. Předchozí výzkum ukázal, že vlci zabíjením bobrů brání také vytváření mokřadů. Vzhledem k tomu, že tito zubatí inženýři realizují své projekty, vlci jim k tomu "v jistém smyslu udělují povolení", řekl Thomas Gable, autor obou studií. Když jsou bobři z národního parku Voyageurs ponecháni sami sobě, mají dost práce. Dospělí jedinci tráví noci v lese, kde kácejí dřevo, které pak odvážejí zpět do svých kolonií, kde mají nory a hráze, aby se nasytili a použili ho při stavbě a opravách. Bobři si přitom vytvářejí vlastní těžební stezky, které se táhnou od centrálního rybníka. Na některých cestách však číhá nebezpečí. Na jaře a v létě číhají na těchto stezkách v záloze vlci a chytají spoustu krmících se bobrů. V roce 2018 si Gable všiml, že vlci zřejmě více lovili bobry na vzdálenějších cestách, což naznačuje, že by mohli bobry a jejich aktivitu ohraničovat, řekl. Gable a jeho kolegové se na základě této předtuchy několik let vydávali na místa, kde vlci označovaní GPS strávili 20 a více minut, a prováděli forenzní prohlídky, při nichž hledali bobří kusy. Přišli s údaji popisujícími stovky zabití, pokusů o přepadení a délky stezek, kde se odehrály. Když tato data porovnali, zjistili, že vlci bobry skutečně loví na cestách, které jsou vzdálenější od bobřích domovů. Podle Emily Fairfaxové, která je ekohydroložkou na Minnesotské univerzitě a na studii se nepodílela, poskytuje práce "solidní a pevný" základ pro intuitivní myšlenku, že bobři se drží v blízkosti vody z bezpečnostních důvodů.
Klíčová slova - USA - příroda - věda - zvířata - zajímavosti -
K jednoznačnému tvrzení, že vlci, nebo dokonce bobři, utvářejí určité množství lesa, by bylo třeba vzít v úvahu širší okruh subjektů, protože na dynamiku lesa působí "nejrůznější další vlivy", řekl Clive Jones, emeritní vedoucí vědecký pracovník Caryho institutu pro studium ekosystémů v Millbrooku ve státě New York. Na této studii se nepodílel, ale v 90. letech minulého století se svými spolupracovníky zavedl koncept ekosystémových inženýrů. Řekl, že článek o národním parku Voyageurs přinesl zajímavé možnosti, a doufá, že "bude katalyzátorem mnoha dalších studií". "Bobři jsou úžasnými hybateli změn. A další důležitou roli pak hrají vlci," dodal Gable. ban mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Monitor (mnt) - Životní prostředí (ekl) - Věda a technika (vat) - Magazínový servis (mag) - Mix zajímavostí (mix). ID zprávy: T2023110802324|507880. Vydána 12.11.2023 4:04:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Propalestinského pochodu žádajícího příměří se v Londýně zúčastnilo 300.000 lidí
NYT: Trump chystá nejtvrdší protiimigrační politiku moderní historie
Islámské země na summitu vyzvaly k ukončení bojů v Pásmu Gazy
Veteránům nestačí vyjadřovat vděčnost, musíme jim pomáhat, řekla Černochová
Pražská živnostnice roku: Nejlepší marketing je být svým vlastním influencerem

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.