+ 420 545 222 800
Zlatovna Investice Mince

Investičné zlato

Investovanie do zlata získava v posledných rokoch na obľube. Takzvané investičné zlato predstavuje investíciu do zlatých mincí a zliatkov. jedná sa o odlišný produkt, než je investovanie do zlata ako komodity na burze. Investičné zlato nestráca svoju kúpnu silu, takže prakticky chráni a zaisťuje investované peniaze pred infláciou. Zlatá investičná minca má teda charakter určitého zaistenia. V porovnaní s pamätnými mincami, je vhodná aj pre investície veľkých čiastok a objemov. 

Forma investičného zlata. Ako už bolo povedané investičné zlato predstavujú mince a zliatky. Poďme si podrobnejšie rozviesť, čo presne zlatá minca a zliatok predstavujú. Zlaté mince musia mať rýdzosť minimálne 900 tisícin. Navyše museli byť v minulosti alebo súčasnosti legálnym platidlom a vyrazené až po roku 1800. Zlaté mince majú tú vlastnosť, že často ich numizmatická hodnota výrazne prevyšuje hodnotu zlatého obsahu, jedná sa predovšetkým o staršie kusy. Pri nových minciach, ktoré v súčasnosti razí celý rad štátov, sa riadi hmotnosť práve od trójskej unce. Vo svete v súčasnosti koluje veľké množstvo známych a obľúbených mincí. Na najvyššom mieste pomyselnom rebríčku by mohol stať juhoafrický Krugerrand, ktorý sa razí už od roku 1967. V Európe potom možno najvýraznejšou mincou bude Viedenský Filharmonik (Wiener Philharmoniker), ktorý bol dlhú dobu jednou z najväčších zlatých mincí vôbec. Každý z veľkých štátov potom rozhodne má „svoju“ zlatú mincu. Či už ide o americký Eagle, britskú Britániu, austrálsky Nugget, kanadský Maple Leaf čínsku Pandu či dokonca aj mincu Českej republiky, ktorú razí Česká národná banka. Ide o pamätné mince, ktoré v súčasnosti predstavujú sériu Kultúrnych pamiatok technického dedičstva.
Druhou formou investičného zlata sú uzančné zliatky, skôr známe pod pojmom zlaté tehly. Tie musia mať rýdzosť minimálnu 995 tisícin a musia byť medzinárodne uznávané. V Európe prebiehajú obchody so zlatými zliatkami v jedenástich veľkostiach. Do váhy 100 gramov sú zliatky razené a od 250 gramov vyššie sú vždy liate. V SR nefunguje žiadny oprávnený výrobca (rafinér) týchto zaujímavých produktov. Vo svete ich potom pracuje iba niečo málo cez sto. K najznámejším a najobľúbenejším európskym výrobcom patrí švajčiarsky rafinér Argon Heraeus.
Podstata nákupu. Pri nákupe investičnej zlata sa obchoduje s trójskymi uncami. Jedna unca predstavuje zhruba 31 gramov. Investičné zlato v podobe zlatých mincí je o niekoľko percent drahšie ako je cena virtuálnych komoditných uncí na burze zlata, avšak je tu podstatný rozdiel vo vlastníctve. Do burzového zlata sa investuje virtuálne a často prostredníctvom podielových fondov a investičných certifikátov. Pri investičnom zlate, teda nákupe zlatej mince, sa investuje priamo do fyzického vlastníctva. Investor danú mincu skutočne vlastní, takže sa zbavuje rizika z prípadných problémov podielového fondu a krachu spoločnosti, do ktorej investoval cez burzové obchody. Dôležitou informáciou navyše je, že investičné zlato je v Európskej únii oslobodené od DPH.
Fakty o investičnom zlate. Dôležité je si uvedomiť, že investičné zlato predstavuje zabezpečenie pre nepriaznivé situácie. Ide o určitý spôsob ochrany. Pri obchodovaní je veľmi jednoduché overiť rýdzosť a váhu a ľahko sa teda rozoznajú falzifikáty, ktoré sa prakticky z uvedených dôvodov ani nevyskytujú. Každý klenotník totiž jednoducho spozná a zhodnotí dané investičné zlato a jeho hodnotu. Dôležitým faktorom je navyše to, že cena investičných zlatých mincí sa nestanovuje podľa numizmatických merítok, ale podľa klasického hodnotenia zlata. Takže investičné mince v obehu má tú istú hodnotu, ako nová ešte nerozbalená. Navyše investičné mince sú vydávané v neobmedzenom množstve. Prakticky záleží iba na záujme investorov. Často sa jedná o vkusné výtvarné návrhy, ktoré logicky zvyšujú záujem o mince a ich popularitu.

Miera investičného zlata v portfóliu Každý investor zostavuje svoje portfólio podľa svojich očakávaných výnosov ak nim priradených rizík. Vždy by malo toto portfólio mať vyvážený charakter a korešpondovať s ochotou investora podstupovať danú výšku rizika. Podľa viacerých expertov by malo investičné zlato byť obsiahnuté v kvalitnom vyrovnanom portfóliu. Akou mierou, to je však otázka. Vo väčšine názorov sa jedná o hodnoty od 5 do 15 percent celého portfólia investícií. Samozrejme sa odporúča rozložiť nákup do väčšieho množstva menších nákupov, než nakúpiť veľké množstvo pri jednom. Tým sa logicky získa lepšia priemerná nákupná cena, pretože dôjde k dlhodobému nakupovaniu a tým sa zníži riziko nákupu v „nesprávnom“ čase. Ako nakupovať zlaté mince Nakupovanie zlatých mincí sa riadi podobnými zásadami ako akékoľvek iné investovanie, avšak určité špecifiká investičné zlato rozhodne má.
Investovanie do zlata, teda aj do zlatých mincí, nie je koncipované ako investícia s vysokou výnosnosťou. To investičné zlato nedokáže. Investícia do zlatých mincí predstavuje ochranu. Ochranu pred znehodnotením. Špekulácia na cenu je u tohto druhu investície teda veľmi zložitá. Ako už bolo spomenuté, zlaté mince by mali byť v portfóliu investora zastúpené aspoň 5 % a zhruba maximálne 15 % celkovej hodnoty v závislosti od ochoty podstupovať riziko. Ide o vyváženie portfólia a stanovenie určitej poistky pre investora. Ďalej je vhodné nakupovať zlato lacno. Áno, dobrá rada nad zlato, avšak pri hlbšom porozumení myšlienke budete nakupovať oveľa lepšie. Keďže zlaté mince sú oceňované podľa svojej hodnoty a nie podľa vzhľadu, je dôležité teda striktne nazerať na danú mincu a na cenu. Nejde o vzhľad alebo prevedenie mince. Navyše sa oplatí sledovať a nakupovať práve od tých obchodníkov, ktorí majú najnižšiu prirážku k svetovej cene. Predávajte drahšie. Áno, presne. Často sa stane veľmi neočakávaná udalosť a cena zlata prudko vyletí. A napriek tomu mnoho ľudí ďalej nakupuje a zvyšuje túto cenu. To je jednoznačný signál na predaj. Ľudia totiž hľadajú istotu a práve zlaté mince a investičné zlato vo všeobecnosti im túto istotu dá. Takže v dobe relatívneho pokoja sa oplatí zlato nakupovať av dobe neočakávanej udalosti, ktorá mnoho ľudí zaskočí je vhodné predať. To je snáď jediná možná špekulácia na cenu investičného zlata. Nakupujte iba u kvalitných a preverených obchodníkov. Obchodovanie so zlatými mincami je obchod ako akýkoľvek iný. Vyskytujú sa v ňom poctiví aj nečestní ľudia. Preto je treba vždy veľmi dobre zvážiť od koho investičné zlato nakupujete.

Výhody investície do zlatých mincí Zlatá minca je istota. Trvalá hodnota mince chráni investíciu pred infláciou aj v krízových obdobiach. Ďalšou nespornou výhodou je jeho obchodovateľnosť 24 hodín denne. Zlaté mince sú vysoko likvidné a dajú sa predať kedykoľvek a kdekoľvek. Dlhodobá stabilita znamená istotu aj napriek výkyvom v aktuálnej dennej cene. Zlaté mince a investičné zlato vo všeobecnosti je navyše prakticky nezničiteľné. Nehrdzavie, nerozkladá sa, skrátka drží svoj tvar aj funkčnosť prakticky stále. Je tiež nezávislé na vládnych či iných politických okolnostiach či problémoch na burzových a iných trhoch. Investičné zlato tak možno zhrnúť niekoľkými zásadnými slovami: istota, nezávislosť, rezerva a stabilita.
ZPRÁVY HÝBOU CENOU ZLATA

Přinášíme vám ty nejdůležitejší zprávy z aktuálního zpravodajství České tiskové kanceláře a dalších světových agentur. Klíčové zprávy, důležitá sdělení, analýzy, prognózy, očekávané události. Buďte informovaní. Sledujte náš výběr zpráv pravidelně. Neunikla vám nějaká?

VÝBĚR ZPRÁV Z DŮVĚRYHODNÝCH ZDROJŮ

Každý týden vám přinášíme výběr podstatných zpráv. Sledujte originální zpravodajství zaměřené na svět drahých kovů, financí, cenin, mincí, pokladů a všeho co v sobě skrývá nadčasové hodnoty. Sledujte zprávy na serveru Zlatovna.cz.

České mince

Tržní hodnota Buffettovy firmy Berkshire překročila bilion dolarů


New York 28. srpna (ČTK) - Tržní hodnota investiční společnosti Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dnes překročila bilion dolarů (zhruba 22,5 bilionu Kč). Firma se tak stala prvním americkým podnikem mimo technologický sektor, který hranici bilionu dolarů pokořil, píše server CNBC. Buffett, který v pátek oslaví 94. narozeniny, patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Akcie společnosti Berkshire třídy A během dnešního obchodování posílily až o 1,2 procenta a jejich cena se dostala na téměř 700.000 dolarů za kus. Od začátku roku si připisují téměř 30 procent. "Je to důkaz finanční síly podniku," řekla k dosažení tržní hodnoty ve výši bilionu dolarů analytička Cathy Seifertová ze společnosti CFRA Research. Hranici bilionu dolarů již dříve pokořily americké technologické společnosti Apple, Nvidia, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta. Skupina Berkshire Hathaway ovládá desítky dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola či v technologické společnosti Apple. Začátkem srpna společnost Berkshire oznámila, že ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 15 procent na rekordních 11,6 miliardy dolarů. Podle analytika XTB Tomáše Vranky je společnost Berkshire díky svému širokému záběru všeobecně považována za firmu "do každého počasí". "Firma má přímo pod sebou stabilní společnosti z mnoha tradičních a stabilních odvětví ekonomiky, Buffett má historicky velmi dobrý čich na investice do jiných společností a má také spoustu hotovosti, která čeká na využití v zajímavých situacích na trhu, které mohou kdykoli nastat," uvedl Vranka. Buffett řídí společnost Berkshire již od roku 1965. "Buffett vybudoval Berkshire systematickým a relativně nízkorizikovým způsobem," uvedl Steve Check, prezident investiční společnosti Check Capital Management, která investuje velkou část svých aktiv do akcií firmy Berskshire. "Jakožto velký konglomerát bude mít (Berkshire) vždy části, kterým se bude dařit dobře," dodal. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett osmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 145 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč). Legendární investor již věnoval desítky miliard dolarů na charitu a slíbil, že se postupně vzdá téměř veškerého svého majetku. V nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že po jeho smrti přejde téměř všechen jeho zbývající majetek na nový charitativní fond, na který budou dohlížet jeho děti. pmh mka

Průměrná mzda v Česku by podle predikce MF mohla do tří let přesahovat 54.000 Kč


Praha 26. srpna (ČTK) - Průměrná mzda v Česku by do tří let mohla přesahovat 54.000 korun. Nad 50.000 korun by se mohla dostat přespříští rok. Činit by pak mohla téměř 51.800 korun. Růst by měl v příštích letech i reálný výdělek. Vyplývá to z aktuální makroekonomické predikce ministerstva financí. Pro letošek předpovídá průměrnou mzdu 46.246 korun. Ve srovnání s dubnovou predikcí je očekávaný růst výdělků vyšší. "Na dynamiku nominálních výdělků pozitivně působí napjatá situace na trhu práce, která se projevuje znatelným nedostatkem pracovníků v mnoha odvětvích a profesích. Mzdové požadavky zaměstnanců jsou podpořeny vysokým růstem spotřebitelských cen a silnou ziskovostí firem v posledních letech," uvedlo v materiálu ministerstvo financí. Podle něj díky silné poptávce po pracovní síle a poklesu inflace porostou i reálné mzdy. Podle srpnové predikce by průměrná mzda mohla být příští rok zhruba o 3000 korun vyšší než letos. Dostat by se mohla na 49.233 korun. Výhled na další léta počítá s tím, že v roce 2026 by průměrný výdělek dosahoval 51.751 korun a v roce 2027 pak 54.179 korun. Proti loňsku by se průměrná mzda měla podle predikce zvednout letos o 7,2 procenta. Reálný výdělek by tak po dvou letech poklesu znovu rostl, a to o 4,7 procenta. Příští rok resort financí predikuje navýšení nominálních mezd o 6,5 procenta a reálných o čtyři procenta. V dalších letech by mělo být přidávání mírnější, a to kolem pěti procent. Reálný růst by se pohyboval do tří procent. Celostátní průměrná hrubá mzda dosáhla loni podle údajů ministerstva financí 43.120 korun. Podle informačního systému o průměrném výdělku činil loni celostátní medián hrubé mzdy v soukromém sektoru 38.236 korun a hrubého platu ve veřejné sféře 44.330 korun. Nejvyšší mediánová částka byla v Praze, kde u mezd činila 45.251 korun a u platů 50.391 korun. Nejnižší medián mezd měl Karlovarský kraj s částkou 33.699 korun a platů Zlínský kraj s částkou 41.597 korun. Polovina vysokoškoláků ve firmách v Česku vydělávala loni víc než 57.335 korun, polovina lidí s maturitou nad 39.650 korun a polovina se základním vzděláním či nedokončenou školou přes 30.941 korun. V Praze polovina lidí s vysokou školou měla v privátní sféře přes 66.326 korun. Čtvrtina nejhůř odměňovaných lidí s vysokoškolským titulem nedosáhla v hlavním městě na 46.461 korun. Polovina osob s maturitou měla v metropoli mzdu přes 43.575 korun. Platový medián ve veřejné sféře v Česku byl loni u vysokoškoláků na 53.455 korunách, u lidí s maturitou na 41.897 korunách a u lidí bez vzdělání na 27.475 korunách. Ve veřejném sektoru v Praze polovina vysokoškoláků vydělávala přes 58.382 korun a polovina lidí s maturitou přes 45.935 korun. Víc než 41.564 korun hrubého měsíčně dostávalo minulý rok v metropoli 90 procent lidí s vysokou školou, kteří pracovali ve veřejných institucích. Odbory požadují pro pracovníky veřejného sektoru od září navýšení platových tarifů o deset procent. Vyjednávají o tom s vládou. Stěžují si na pokles reálných příjmů z minulých let kvůli vysoké inflaci a nízké výdělky části pracovníků. Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli zopakoval, že v rozpočtové rezervě peníze na růst výdělků pro letošek nejsou. Jednotlivé resorty ale prověřují, jakou část svých financí by mohly z jiných výdajů do přidání přesunout. Vyjednávání se vedou i ve firmách. ktk ptd
DALŠÍ ZPRÁVY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.
Zlatovna.cz - Velkoobchod s investičním zlatem a drahými kovy. Prodej a výkup investičního zlato. Zlaté mince. Švýcarské zlaté investiční slitky/cihly. Stříbrné investiční mince. Stříbrné investiční slitky. Limitované ražby a medaile, která vyrábí Česká mincovna, Pražská mincovna a Mincovna Kremnica. České dukáty. Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Statistiky, grafy a vývoj ceny zlata. Kurzy. Ekonomické a finanční zpravodajství České tiskové kanceláře. Zprávy ze světa komoditních burz, drahých kovů, sběratelství a numismatiky. ©2011-2024 Zlatovna a.s.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...