+ 420 545 222 800
Upozornění: Provozní doba během vánočních svátků a na přelomu roku. Máme omezený provoz. Více na otevírací doba.
Zlatovna Investice Mince

Investičné zlato

Investovanie do zlata získava v posledných rokoch na obľube. Takzvané investičné zlato predstavuje investíciu do zlatých mincí a zliatkov. jedná sa o odlišný produkt, než je investovanie do zlata ako komodity na burze. Investičné zlato nestráca svoju kúpnu silu, takže prakticky chráni a zaisťuje investované peniaze pred infláciou. Zlatá investičná minca má teda charakter určitého zaistenia. V porovnaní s pamätnými mincami, je vhodná aj pre investície veľkých čiastok a objemov. 

Forma investičného zlata. Ako už bolo povedané investičné zlato predstavujú mince a zliatky. Poďme si podrobnejšie rozviesť, čo presne zlatá minca a zliatok predstavujú. Zlaté mince musia mať rýdzosť minimálne 900 tisícin. Navyše museli byť v minulosti alebo súčasnosti legálnym platidlom a vyrazené až po roku 1800. Zlaté mince majú tú vlastnosť, že často ich numizmatická hodnota výrazne prevyšuje hodnotu zlatého obsahu, jedná sa predovšetkým o staršie kusy. Pri nových minciach, ktoré v súčasnosti razí celý rad štátov, sa riadi hmotnosť práve od trójskej unce. Vo svete v súčasnosti koluje veľké množstvo známych a obľúbených mincí. Na najvyššom mieste pomyselnom rebríčku by mohol stať juhoafrický Krugerrand, ktorý sa razí už od roku 1967. V Európe potom možno najvýraznejšou mincou bude Viedenský Filharmonik (Wiener Philharmoniker), ktorý bol dlhú dobu jednou z najväčších zlatých mincí vôbec. Každý z veľkých štátov potom rozhodne má „svoju“ zlatú mincu. Či už ide o americký Eagle, britskú Britániu, austrálsky Nugget, kanadský Maple Leaf čínsku Pandu či dokonca aj mincu Českej republiky, ktorú razí Česká národná banka. Ide o pamätné mince, ktoré v súčasnosti predstavujú sériu Kultúrnych pamiatok technického dedičstva.
Druhou formou investičného zlata sú uzančné zliatky, skôr známe pod pojmom zlaté tehly. Tie musia mať rýdzosť minimálnu 995 tisícin a musia byť medzinárodne uznávané. V Európe prebiehajú obchody so zlatými zliatkami v jedenástich veľkostiach. Do váhy 100 gramov sú zliatky razené a od 250 gramov vyššie sú vždy liate. V SR nefunguje žiadny oprávnený výrobca (rafinér) týchto zaujímavých produktov. Vo svete ich potom pracuje iba niečo málo cez sto. K najznámejším a najobľúbenejším európskym výrobcom patrí švajčiarsky rafinér Argon Heraeus.
Podstata nákupu. Pri nákupe investičnej zlata sa obchoduje s trójskymi uncami. Jedna unca predstavuje zhruba 31 gramov. Investičné zlato v podobe zlatých mincí je o niekoľko percent drahšie ako je cena virtuálnych komoditných uncí na burze zlata, avšak je tu podstatný rozdiel vo vlastníctve. Do burzového zlata sa investuje virtuálne a často prostredníctvom podielových fondov a investičných certifikátov. Pri investičnom zlate, teda nákupe zlatej mince, sa investuje priamo do fyzického vlastníctva. Investor danú mincu skutočne vlastní, takže sa zbavuje rizika z prípadných problémov podielového fondu a krachu spoločnosti, do ktorej investoval cez burzové obchody. Dôležitou informáciou navyše je, že investičné zlato je v Európskej únii oslobodené od DPH.
Fakty o investičnom zlate. Dôležité je si uvedomiť, že investičné zlato predstavuje zabezpečenie pre nepriaznivé situácie. Ide o určitý spôsob ochrany. Pri obchodovaní je veľmi jednoduché overiť rýdzosť a váhu a ľahko sa teda rozoznajú falzifikáty, ktoré sa prakticky z uvedených dôvodov ani nevyskytujú. Každý klenotník totiž jednoducho spozná a zhodnotí dané investičné zlato a jeho hodnotu. Dôležitým faktorom je navyše to, že cena investičných zlatých mincí sa nestanovuje podľa numizmatických merítok, ale podľa klasického hodnotenia zlata. Takže investičné mince v obehu má tú istú hodnotu, ako nová ešte nerozbalená. Navyše investičné mince sú vydávané v neobmedzenom množstve. Prakticky záleží iba na záujme investorov. Často sa jedná o vkusné výtvarné návrhy, ktoré logicky zvyšujú záujem o mince a ich popularitu.

Miera investičného zlata v portfóliu Každý investor zostavuje svoje portfólio podľa svojich očakávaných výnosov ak nim priradených rizík. Vždy by malo toto portfólio mať vyvážený charakter a korešpondovať s ochotou investora podstupovať danú výšku rizika. Podľa viacerých expertov by malo investičné zlato byť obsiahnuté v kvalitnom vyrovnanom portfóliu. Akou mierou, to je však otázka. Vo väčšine názorov sa jedná o hodnoty od 5 do 15 percent celého portfólia investícií. Samozrejme sa odporúča rozložiť nákup do väčšieho množstva menších nákupov, než nakúpiť veľké množstvo pri jednom. Tým sa logicky získa lepšia priemerná nákupná cena, pretože dôjde k dlhodobému nakupovaniu a tým sa zníži riziko nákupu v „nesprávnom“ čase. Ako nakupovať zlaté mince Nakupovanie zlatých mincí sa riadi podobnými zásadami ako akékoľvek iné investovanie, avšak určité špecifiká investičné zlato rozhodne má.
Investovanie do zlata, teda aj do zlatých mincí, nie je koncipované ako investícia s vysokou výnosnosťou. To investičné zlato nedokáže. Investícia do zlatých mincí predstavuje ochranu. Ochranu pred znehodnotením. Špekulácia na cenu je u tohto druhu investície teda veľmi zložitá. Ako už bolo spomenuté, zlaté mince by mali byť v portfóliu investora zastúpené aspoň 5 % a zhruba maximálne 15 % celkovej hodnoty v závislosti od ochoty podstupovať riziko. Ide o vyváženie portfólia a stanovenie určitej poistky pre investora. Ďalej je vhodné nakupovať zlato lacno. Áno, dobrá rada nad zlato, avšak pri hlbšom porozumení myšlienke budete nakupovať oveľa lepšie. Keďže zlaté mince sú oceňované podľa svojej hodnoty a nie podľa vzhľadu, je dôležité teda striktne nazerať na danú mincu a na cenu. Nejde o vzhľad alebo prevedenie mince. Navyše sa oplatí sledovať a nakupovať práve od tých obchodníkov, ktorí majú najnižšiu prirážku k svetovej cene. Predávajte drahšie. Áno, presne. Často sa stane veľmi neočakávaná udalosť a cena zlata prudko vyletí. A napriek tomu mnoho ľudí ďalej nakupuje a zvyšuje túto cenu. To je jednoznačný signál na predaj. Ľudia totiž hľadajú istotu a práve zlaté mince a investičné zlato vo všeobecnosti im túto istotu dá. Takže v dobe relatívneho pokoja sa oplatí zlato nakupovať av dobe neočakávanej udalosti, ktorá mnoho ľudí zaskočí je vhodné predať. To je snáď jediná možná špekulácia na cenu investičného zlata. Nakupujte iba u kvalitných a preverených obchodníkov. Obchodovanie so zlatými mincami je obchod ako akýkoľvek iný. Vyskytujú sa v ňom poctiví aj nečestní ľudia. Preto je treba vždy veľmi dobre zvážiť od koho investičné zlato nakupujete.

Výhody investície do zlatých mincí Zlatá minca je istota. Trvalá hodnota mince chráni investíciu pred infláciou aj v krízových obdobiach. Ďalšou nespornou výhodou je jeho obchodovateľnosť 24 hodín denne. Zlaté mince sú vysoko likvidné a dajú sa predať kedykoľvek a kdekoľvek. Dlhodobá stabilita znamená istotu aj napriek výkyvom v aktuálnej dennej cene. Zlaté mince a investičné zlato vo všeobecnosti je navyše prakticky nezničiteľné. Nehrdzavie, nerozkladá sa, skrátka drží svoj tvar aj funkčnosť prakticky stále. Je tiež nezávislé na vládnych či iných politických okolnostiach či problémoch na burzových a iných trhoch. Investičné zlato tak možno zhrnúť niekoľkými zásadnými slovami: istota, nezávislosť, rezerva a stabilita.
ZPRÁVY HÝBOU CENOU ZLATA

Přinášíme vám ty nejdůležitejší zprávy z aktuálního zpravodajství České tiskové kanceláře a dalších světových agentur. Klíčové zprávy, důležitá sdělení, analýzy, prognózy, očekávané události. Buďte informovaní. Sledujte náš výběr zpráv pravidelně. Neunikla vám nějaká?

VÝBĚR ZPRÁV Z DŮVĚRYHODNÝCH ZDROJŮ

Každý týden vám přinášíme výběr podstatných zpráv. Sledujte originální zpravodajství zaměřené na svět drahých kovů, financí, cenin, mincí, pokladů a všeho co v sobě skrývá nadčasové hodnoty. Sledujte zprávy na serveru Zlatovna.cz.

České mince

Počet stomilionářů vzrostl za deset let o 54 procent, nejvíce v Číně a v USA


Londýn 17. září (ČTK) - Klub superbohatých lidí ve světě se za posledních deset let citelně rozrostl. Hlavní podíl má na tom Čína a pak Spojené státy, vyplývá ze zprávy společností New World Wealth a Henley Partners. Celkový počet lidí, kteří mají investovatelný majetek nejméně za 100 milionů USD (2,26 miliardy Kč), označovaných jako stomilionáři, za deset let vzrostl celosvětově o 54 procent na 29.350. "Amerika a Čína zažívají něco, co lze označit za boom stomilionářů, a výrazně překonávají evropské protějšky," řekl generální ředitel Henley Partners Juerg Steffen. Nejvýraznější růst zaznamenala Čína, kde počet stomilionářů za posledních deset let stoupl o 108 procent. Ve Spojených státech se počet těchto mimořádně bohatých lidí zvýšil o 81 procent. V Číně byl z velké části růst způsoben příchodem podnikatelů v technologiích a v průmyslu. V současné době v zemi žije 2350 stomilionářů. Čínská ekonomika však v posledních letech stagnuje, brzdí jí problémy v realitním sektoru, přetrvávající vysoká nezaměstnanost a slabá domácí spotřeba. Nejvíce stomilionářů se objevilo v letech 2013 až 2020, od roku 2020 jejich počet vzrostl jen o deset procent, řekl serveru zpravodajské televize CNBC analytik New World Wealth Andrew Amoils. Od současnosti do roku 2040 však Amoils v Číně nadále očekává vysoký růst počtu stomilionářů, a to o 80 až 100 procent. Nicméně počty těchto mimořádně bohatých lidí ve Spojených státech a v Číně by do roku 2040 měly růst rychleji, než bude činit světový průměr. Ten by se měl pohybovat kolem 75 procent. Řada měst v Asii a na Blízkém východě by mohla zažít růst počtu mimořádně bohatých lidí o 150 procent. Jsou mezi nimi Tchaj-pej, Dubaj, Abú Zabí či Béngalúru. Naopak v zavedenějších centrech, jako je Curych, Chicago, Moskva a Madrid, se očekává růst počtu superbohatých o méně než 50 procent. Slabý růst v Evropě je způsoben pomalou expanzí na důležitých trzích, jako je Německo, Francie a Británie, dodal Steffen. Zatímco větší rozvinuté evropské země zaostávají, menší země jako Monako, Malta a Černá Hora nebo Polsko zaznamenaly růst počtu stomilionářů o 75 procent a více. Investovatelný majetek zahrnuje prostředky jako peníze v hotovosti, akcie, dluhopisy, fondy a další finanční majetek, jenž není vázán ve fyzických aktivech, jejichž okamžité použití by bylo komplikovanější. Typickým příkladem jsou nemovitosti. Investovatelný majetek nezahrnuje aktiva, jako jsou nemovitosti pro osobní využití, sběratelské předměty či osobní majetek, ale také třeba podnikání, jehož převod na likvidní prostředky by vyžadoval větší čas a úsilí. irl spr

Analýza: Obchod mezi Británií a EU za poslední tři roky klesl víc než o čtvrtinu


Londýn/Brusel 17. září (ČTK) - Obchodní výměna mezi Británií a Evropskou unií po brexitu klesla. V letech 2021 až 2023 se hodnota britského vývozu zboží do unie snížila o 27 procent, hodnota dovozu pak o 32 procent. Snižuje se pestrost vyměňovaného zboží. Na vině jsou významné obchodní překážky, jejichž negativní dopad se s časem stupňuje. EU ale pro Británii zůstává nejdůležitějším obchodním partnerem, uvádí analýza Astonské univerzity v Birminghamu. "Bez urychlených politických opatření se ekonomická pozice Spojeného království a jeho postavení na světovém trhu bude nadále zhoršovat," uvedl hlavní autor studie profesor Jun Du. Do zemí sedmadvacítky směřovalo o 1645 druhů britských výrobků méně. Studie nezohledňuje sektor služeb, který si po brexitu vedl lépe, než se očekávalo. Zvýšil se také vývoz tabáku, železničního a leteckého zboží. Británie opustila EU na konci ledna 2020 a od roku 2021 už není členem celní unie a jednotného trhu EU. Dohoda o volném obchodu uzavřená na poslední chvíli vytvořila byrokratické překážky a další obchodní bariéry. EU přesto zůstává největším obchodním partnerem Británie. Podle studie patří mezi nejvíce zasažená odvětví zemědělství, oděvní průmysl a produkce dřeva a papíru. Největší pokles vývozu zaznamenalo jedlé ovoce a ořechy, jejichž hodnota se snížila téměř o tři čtvrtiny. Naopak mírně vzrostla rozmanitost výrobků v tabákovém zboží, výrobě kolejových vozidel a v leteckém průmyslu. "Negativní dopad obchodní dohody se v průběhu času prohlubuje, přičemž v roce 2023 se obchod projeví prudším poklesem než v předchozích letech,“ uvádí analýza. Zejména menší britští vývozci na obchod s EU rezignovali. Autoři studie navrhují, aby se politici pokusili o změny. Ty by podle nich měly zahrnovat reorganizaci dodavatelských řetězců a podporu podniků ve snaze přizpůsobit se obchodním překážkám. Nová sociálnědemokratická vláda v Londýně chce zlepšit vztahy s EU. Premiér Keir Starmer je však striktně proti opětovnému vstupu do celní unie nebo zapojení do jednotného trhu, ačkoli se o tom před volbami diskutovalo. V lednu byla podle týdeníku Der Spiegel zveřejněna studie, podle níž brexit jen v roce 2023 stál britskou ekonomiku přibližně 140 miliard liber (4,2 bilionu Kč). vjn spr
DALŠÍ ZPRÁVY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.
Zlatovna.cz - Velkoobchod s investičním zlatem a drahými kovy. Prodej a výkup investičního zlata. Zlaté mince. Švýcarské zlaté investiční slitky/cihly. Stříbrné investiční mince. Stříbrné investiční slitky. Limitované numismatické ražby a medaile, která vyrábí Česká mincovna, Pražská mincovna a Mincovna Kremnica. České dukáty. Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Statistiky, grafy a vývoj ceny zlata. Kurzy. Ekonomické a finanční zpravodajství České tiskové kanceláře. Zprávy ze světa komoditních burz, drahých kovů, sběratelství a numismatiky. ©2011-2025 Zlatovna a.s.
RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...