JPMorgan má rekordní celoroční zisk, dařilo se i Goldman Sachs a Citigroup
New York 15. ledna (ČTK) - Největší americká banka JPMorgan Chase Co v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 50 procent na 14 miliard dolarů (343 miliard Kč). Zároveň vykázala rekordní celoroční zisk, těžila zejména z oživení na trzích. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě. Konkurenční banka Goldman Sachs zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 4,11 miliardy z 2,01 miliardy dolarů. Banka Citigroup se pak ve čtvrtém čtvrtletí podle dnešního sdělení vrátila k zisku, který činil 2,9 miliardy USD po ztrátě 1,8 miliardy USD ve stejném období předchozího roku.
Hospodářské výsledky JPMorgan podpořil stav ekonomiky a snížení úrokových sazeb, které pomohlo prodeji akcií a nabídce dluhopisů. Příznivé prostředí také podnítilo po letech vlažné aktivity více fúzí a akvizic. Příjmy z investičního bankovnictví vzrostly o 46 procent na 2,6 miliardy dolarů.
Příjmy z obchodování se proti předchozímu roku zvýšily o 21 procent na 7,05 miliardy USD. Výborně se dařilo obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, kde banka překonala odhady analytiků. Příjmy z obchodování s akciemi očekávaných hodnot nedosáhly.
"Americká ekonomika je odolná," uvedl generální ředitel Jamie Dimon s odkazem na nízkou nezaměstnanost a zdravé spotřebitelské výdaje. "Podniky jsou ohledně ekonomiky optimističtější a povzbuzují je očekávání prorůstového programu a lepší spolupráce mezi vládou a podniky,“ dodal.
Výnosy divize Goldman Sachs pro správu majetku vzrostly o osm procent na 4,72 miliardy USD. Tržby divize globálního bankovnictví a trhů se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 33 procent na 8,48 miliardy USD.
Celkové výnosy Citigroup v posledních třech měsících loňského roku stouply na 19,6 miliardy USD z předloňských 17,4 miliardy USD. Z toho výnosy z obchodování na trzích vzrostly o 36 procent. Banka rovněž těžila z oživení zájmu o fúze, akvizice a primární nabídky. Citigroup rovněž oznámila program zpětného odkupu akcií za 20 miliard USD.
Očekává se, že pět největších amerických bank za loňský rok zvýšilo celkové příjmy z obchodování o 15 procent na 24,5 miliardy USD. To by byla nejvyšší hodnota za čtvrté čtvrtletí za posledních nejméně pět let, píše agentura Bloomberg.
irl vjn spr
Deloitte: Růst české ekonomiky by měl letos zrychlit na 1,6 procenta
Praha 15. ledna (ČTK) - Růst české ekonomiky podle analytických odhadů v roce 2025 zrychlí na 1,6 procenta a celosvětový hrubý domácí produkt se zřejmě zvýší o 3,2 procenta. Odhady zveřejnil na dnešní diskusi na téma Výzvy a příležitosti českého byznysu: Kam kráčíme v roce 2025 hlavní ekonom Deloitte David Marek. Hrubý domácí produkt ČR stoupl podle Českého statistického úřadu v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta.
"Klíčová témata roku 2025 ve světě budou geopolitické konflikty a napětí, politika nového prezidenta USA a umělá inteligence. V Česku to budou volby do Poslanecké sněmovny, energetika, zejména jaderné elektrárny," řekl Marek.
Hlavním faktorem růstu české ekonomiky zůstane podle něj spotřeba domácností, kde očekává zvýšení o 3,7 procenta. V případě firemních investic očekává stagnaci. Vliv rozpočtové politiky by měl být více méně neutrální, míní. "Při pozitivním vývoji by se měla ekonomika vrátit ke svému produkčnímu potenciálu v roce 2027. V roce 2025 by podle naší prognózy měl HDP v paritě kupní síly dále stagnovat na 92 procent průměru EU," uvedl.
Pomalé ekonomické zotavení ovlivní podle něj trh práce i v roce 2025. Očekává zvýšení průměrné míry nezaměstnanosti z 2,6 procenta v roce 2024 na 2,7 procenta v roce 2025. Hlavním rizikem zůstává negativní vývoj automobilové produkce v Německu, na který je navázán významný segment českého zpracovatelského průmyslu.
Ačkoli reálné mzdy v ČR nyní rostou, vysoká inflace zanechala výrazné stopy, upozornil Marek. Reálná hodnota mezd se pohybuje na úrovni před šesti lety. "Pro rok 2025 náš model předpokládá reálný růst průměrné mzdy o 1,9 procenta, což odpovídá zhruba pětiprocentnímu růstu nominálních mezd," dodal.
Nejrychleji rostoucími ekonomikami letos budou podle Marka Indie s 6,5 procenta a Čína se 4,5 procenta. HDP v USA se letos nejspíše zvýší o 2,3 procenta. Eurozóna s růstem 1,2 procenta zaostává, a to především kvůli pomalému výkonu Německa, doplnil.
Mezi klíčové kroky k posílení evropské konkurenceschopnosti patří legislativní detox, uvedl prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj. Je podle něj třeba změnit systém přijímání prováděcích a delegovaných předpisů na evropské úrovni. Nová Evropská komise by podle něj měla nové povinnosti zvyšující administrativní zátěž spíše rušit než přijímat nové. Ani velké firmy již nemají kapacitu sledovat a plnit stále nová nařízení a směrnice, řekl.
Evropské klimatické cíle by podle něj měly zohledňovat různé podmínky v jednotlivých členských státech a reálnou dostupnost dekarbonizačních technologií. Ne všechna odvětví lze podle něj dekarbonizovat tak rychle, jak požaduje současná evropská legislativa. Zásadní je sladit evropské klimatické cíle s racionálními podpůrnými politikami a průmyslovými iniciativami po vzoru ostatních globálních hráčů, míní Rafaj.
fd ptd
DALŠÍ ZPRÁVY